Narodowy Dzień Życia

2011-03-23 00:00:00
Narodowy Dzień Życia

Marsze i Festiwale Życia, Duchowe Adopcje, i inicjatywy ustawodawcze przeciwko aborcji– tak w całym kraju obchodzone będą: Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, przypadające kolejno 24 i 25 marca.

Narodowy Dzień Życia, uchwalony przez Sejm RP w 2004 roku, jest „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być także motywem "solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, obchodzony w Kościele w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jego ustanowienie w 1998 roku przez Episkopat Polski było odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, zawarte w encyklice "Evangelium vitae". W tekście tym czytamy, że podstawowym jego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

Przez internet

Obchody obu Dni poświęconych ochronie życia, są impulsem do inicjowania i przypominania akcji na rzecz najbardziej bezbronnych – dzieci nienarodzonych. Na coraz szerszą skalę wykorzystywany jest do tego internet. To za jego pośrednictwem można np. wziąć udział w akcji „Uratuj świętego”, polegającej na 9-dniowej modlitwie w intencji dziecka nienarodzonego.

Na stronie www.uratujswietego.pl od 17 do 25 marca można zarejestrować swój udział w akcji - indywidualnie lub grupowo. Na stronie podane są teksty modlitw, ale także rozważań i fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II oraz komentarze do nich w postaci krótkich filmików autorstwa znanych artystów i dziennikarzy. Komentatorami są znane postaci ze świata artystów i dziennikarzy - goście tegorocznej edycji to m.in. Brygida Grysiak, Krzysztof Ziemiec, Paweł Kukiz, Darek Malejonek, Ireneusz Krosny, Krzysztof Skowroński, Jadwiga Basińska (kabaret Mumio), Tomasz Zubilewicz i Bolesław Piecha.

Z kolei na stronie www.stopaborcji.pl można pobrać formularz do zbierania podpisów pod społecznym projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej. Jej autorzy przypominają, że w roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba legalnych aborcji od lat wzrasta. Coraz większy odsetek stanowią aborcje eugeniczne – eliminacja dzieci chorych. Do 20 kwietnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma czas na zebranie 100 tys. podpisów. Zbiórki podpisów pod kościołami ogłosiły m.in. diecezja tarnowska i radomska.

O ochronę życia poczętego walczą także farmaceuci. Na stronie www.sumienie–farm.pl można wyrazić swoje poparcie dla ich starań o prawo klauzuli sumienia i odmowy promocji i sprzedaży środków "niszczących płodność i ludzkie życie u jego początku". Dziś są często szykanowani i zmuszani do postępowania wbrew sumieniu.

Iść w intencji

Tradycyjnie już w wielu miastach całego kraju odbędą się Marsze dla Życia - 25 lub 26 marca – każdy z własnym hasłem i intencją: obrony życia poczętego, rodziny, z prośbą o cud poczęcia dla małżonków borykających się z trudnościami z płodnością. Marsze połączone są z nabożeństwami, adoracją Najświętszego Sakramentu, a także festynami dla całych rodzin.

Marsze dla Życia propagują także ideę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na zakończenie marszu sprawowana jest zwykle Msza św. podczas której można podjąć duchową adopcję – codzienną modlitwę w intencji dziecka poczętego i jego rodziców przez 9 miesięcy, czyli tyle ile trwa ciąża. Dodatkowo, np. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej od 9 marca do 26 maja prowadzi zbiórkę pieluch jednorazowych i wielorazowych, aby później przekazać je do domów samotnej matki z terenu diecezji.

Przygotowanie do Marszu dla Życia w Legnicy jest połączone z kampanią „40 Days for Life” - „40 dni dla życia”. Od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w wyznaczonych parafiach dekanatów legnickich odbywać się będą nabożeństwa eucharystyczne w intencji poczętych dzieci i ich matek. W ten sposób Legnica, jako jedyne miasto w Polsce i 244 miasto na świecie, dołączy do pokojowego wystąpienia przeciw aborcji.

Okna Życia

Dla ochrony najbardziej bezbronnych powstało 5 lat temu pierwsze „Okno Życia” w Krakowie. To miejsce, w którym mata może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Dziś w całym kraju jest 40 takich miejsc, a ich otwarcie ma najczęściej miejsce właśnie 25 marca.

Większością Okien opiekują się zakonnice: m.in. nazaretanki, służebniczki, elżbietanki, boromeuszki, siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Nieliczne z okien działają przy szpitalach – np. w Łodzi przy Szpitalu Miejskim im. Rydygiera oraz w Starachowicach przy Szpitalu Miejskim lub przy domach samotnej matki jak np. w Gdańsku czy Rzeszowie.

Okna życia funkcjonują też od 10 lat w Niemczech. W tym czasie uratowanych zostało około 500 noworodków. Powstają też na Ukrainie (m.in. we Lwowie).

Pomoc niepłodnym

W Dniach poświęconych życiu nie zapomina się też o małżeństwach borykających się z niepłodnością. Do modlitwy w ich intencji zachęcają m.in. księża marianie z sanktuarium w Licheniu. Od grudnia 2010 roku działa tam poradnia naprotechnologii. Jej zadaniem jest niesienie pomocy parom małżeńskim, które bezskutecznie starają się o poczęcie dziecka. Poradnia znajduje się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU), tuż przy golgocie.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!