Nebraska: ustawa ograniczająca aborcję ze względu na ból odczuwany przez dziecko poczęte
2010-04-14 00:00:00
Kongres stanu Nebraska przyjął nową ustawę antyaborcyjną, którą obiecał podpisać gubernator Dave Heineman. Ustawa ta zakazuje dokonywania aborcji po 20. tygodniu ciąży, ze względu na odczuwany przez dziecko ból.
Ustawę przyjęto zdecydowaną większością głosów. „Za” było 44 kongresmenów, a „przeciw” tylko 5. Obrońcy życia zwracają uwagę, że jest to pierwsza tego typu legislacja, która uwzględnia medycznie udokumentowany fakt, że dzieci poczęte odczuwają ból w 20. tygodniu ciąży.
Obrońcy życia przewidują, że nowa legislacja zostanie zaskarżona i ostatecznie może trafić do Sądu Najwyższego. Ich zdaniem nawet dobrze by się stało, bo SN musiałby wziąć poważnie pod uwagę udokumentowane fakty medyczne dot. cierpienia odczuwanego przez dziecko poczęte, przez co musiałby wydać orzeczenie, które powszechnie ograniczyłoby stosowanie aborcji w całym kraju.
Upowszechnienie informacji o straszliwych skutkach tzw. aborcji przez częściowe urodzenie spowodowało, że wielu zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu tego typu praktyk.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy płód w 20. tygodniu ciąży ma rozwinięte receptory nerwowe oraz połączenia nerwowe, które ciągną się wzdłuż całego ciała do mózgu. Lekarze zdając sobie sprawę z bólu odczuwanego przez tak małe dzieci, nawet wtedy, kiedy przeprowadzają operacje wewnątrz łona matek stosują znieczulenie płodu.
„The Pain Capable Child Protection Act” jest pierwszą tego typu ustawą w USA, która chroni nienarodzone dziecko przed aborcją, ze względu na odczuwany przez nie ból po 20. tygodniu ciąży. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poważnie zagrożone jest życie matki.
Źródło: LifeNews.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.