Nepal: mimo pogróżek katolicy nie chcą uciekać z kraju
2009-07-20 00:00:00
– Mimo pogróżek ze strony hinduistycznych ekstremistów, mała wspólnota katolicka w Nepalu jest zdecydowana, by pozostać w kraju – oświadczył ks. Pius Perumana, wikariusz delegat wikariatu apostolskiego Nepalu.
23 maja br. organizacja hinduistycznych ekstremistów pod nazwą Armia Obrony Nepalu podłożyła bombę w katolickiej katedrze w stołecznym Katmandu. W zamachu zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. W wydanym 29 maja oświadczeniu terroryści zapowiedzieli, że „w Nepalu jest milion chrześcijan, którzy powinni opuścić ten kraj”, a jeśli tego nie zrobią, ich domy zostaną wysadzone w powietrze. Domagali się też od księży i zakonnic opuszczenia Nepalu w ciągu jednego miesiąca, gdyż inaczej zginą. Celem Armii Obrony Nepalu jest zaprowadzenie w tym kraju hinduistycznej teokracji.
– Jesteśmy zaniepokojeni i boimy się, że zamachy mogą się powtórzyć. Nie damy się jednak zastraszyć i nie opuścimy kraju. Nasza misja będzie prowadzona dalej – oświadczył ks. Perumana.
Kapłan przyznał, że liczba pogróżek przeciwko chrześcijanom wzrasta z dnia na dzień. – Otrzymało je wiele kościołów, szkół i instytucji chrześcijańskich. Wydaje się, że Armia Obrony Nepalu swobodnie je rozpowszechnia. Jej przywódca Ram Prasad Mainali cieszy się poparciem niektórych polityków i może opanować cały kraj. Moim zdaniem brakuje woli politycznej, by powstrzymać tych integrystów. Niektóre ugrupowania polityczne, które chcą przywrócenia monarchii, widzą w Armii Obrony Nepalu cennego sojusznika – uważa duchowny.
Tymczasem mniejszości religijne nie mają wsparcia politycznego, a ich głosy nie liczą się w wyborach. Wprawdzie władze obiecują im bezpieczeństwo i wolność działania, jednak gdy instytucje katolickie, ale także protestanckie, otrzymały wezwania do opuszczenia kraju pod groźbą zamachów, władze nie zrobiły w tej sprawie zupełnie nic. – Nie mamy żadnych środków, by bronić się przed zastraszaniem. Potrzebna byłaby presja polityczna, krajowa i międzynarodowa, na rząd Nepalu, by skłonić go do działania w celu powstrzymania ekstremistów. Możemy jedynie pokładać ufność w Bogu, który jest Panem dziejów. On jest naszą jedyną pociechą. Robimy, co możemy, reszta jest w rękach Boga – dodał ks. Perumana.
W Nepalu, zamieszkanym przez 26 mln ludzi, wyznających w większości hinduizm, jest niespełna 7 tys. katolików. W kraju jest 5 parafii, 2 inne ośrodki duszpasterskie, 6 stacji misyjnych i 22 podstacje, w których pracuje 11 kapłanów diecezjalnych i 40 zakonnych. Do kapłaństwa przygotowuje się 5 kandydatów. Ponadto działa tam 112 sióstr zakonnych. Kościół prowadzi 44 instytucje oświatowe i 16 placówek opieki zdrowotnej i dobroczynnych. Na czele wikariatu apostolskiego Nepalu, obejmującego terytorium całego kraju, stoi 71-letni jezuita, bp Anthony Sharma.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.