Chrześcijanie w Nepalu coraz bardziej boją się przemocy i zamachów terrorystycznych bojówek hinduskich. Najbardziej zagrożone są placówki katolickie w kraju - bije na alarm salezjańska organizacja austriacka „Młodzież Jeden Świat“ (Jugend Eine Welt). Szczególny niepokój organizacji budzi bezpieczeństwo i przyszłość ponad 18 tysięcy dzieci i młodzieży, głównie chrześcijańskiej, w katolickich szkołach i ośrodkach pomocy.
Na początku lipca w miejscowości Siriya na południowym wschodzie Nepalu został zamordowany salezjanin John Prakash Moyalan. Od 2004 roku prowadził on finansowany m.in. przez „Młodzież Jeden Świat“ duży projekt oświatowy, z którego korzystali przede wszystkim „bezkastowcy”, dyskryminowana w kraju grupa ludności.
Według austriackiej organizacji salezjańskiej, mordercy skorzystali z kontaktów umieszczonych w telefonie komórkowym, skradzionym zamordowanemu kapłanowi i teraz grożą śmiercią i terroryzują pracowników ponad 70 punktów oświatowych i charytatywnych. Starają się też wymuszać na nich okup.
– Mimo pogróżek pozostaniemy w Nepalu – twierdzi koordynator projektu pomocy, Hannes Velik. Tego samego zdania jest również o. Augustyn Pulickal, dyrektor ośrodka salezjańskiego we Wschodnim Nepalu. Zakonnik poinformował, że jego wspólnota znajduje się przez całą dobę pod ochroną i po zapadnięciu zmroku nikt nie odważy się wyjść na ulicę.
Ok. 80 proc. mieszkańców Nepalu stanowią wyznawcy hinduizmu. Wśród 28 mln mieszkańców kraju żyje ok. miliona chrześcijan, w tym tylko 7,5 tys. katolików.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.