Nepal: społeczność katolicka żyje w poczuciu zagrożenia

2008-07-30 00:00:00

O zapewnienie bezpieczeństwa księżom, zakonnikom i zakonnicom zaapelował do ministra spraw wewnętrznych w Kathmandu wikariusz apostolski Nepalu, bp Anthony Sharma – informuje Radio Watykańskie.

Rozgłośnia przypomina, że 1 lipca ekstremiści hinduistyczni zamordowali ks. Johnsona Moyalana. Zabrali ze sobą jego telefon komórkowy z numerami wielu duchownych. Zaczęli stosować pogróżki, domagając się okupu. W ostatnim okresie odnotowano 23 takie przypadki.

„Społeczność katolicka żyje w atmosferze niepewności i poczuciu zagrożenia” – napisał hierarcha w liście do ministra spraw wewnętrznych. Utrudnia to pracę edukacyjną i socjalną Kościoła. Bp Sharma ma nadzieję, że zwycięży pokój i uda się wśród ludności Nepalu odbudować zgodę narodową – informuje RW.

80 proc. spośród 28 mln mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm. Reszta to wyznawcy buddyzmu, islamu i chrześcijaństwa. W Nepalu jest jedynie 7,5 tys. katolików.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.