Nie będzie ekshumacji ciał oficerów zamordowanych w Katyniu
2012-02-17 00:00:00
Sprowadzenie ciał polskich oficerów jest niemożliwe - twierdzi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, odpowiadając krewnym ofiar, którzy liczą na identyfikację bliskich i pochowanie ich w Polsce.
Sekretarz rady Andrzej Kunert uważa, że przeniesienie do kraju szczątków nie jest możliwe. Według niego, jednoznaczna identyfikacja osób w mogiłach zbiorowych jest bardzo trudna. O przeniesieniu nie było też mowy w porozumieniach dotyczących miejsc pamięci zawartych z Rosją przed otwarciem cmentarzy w Katyniu i Miednoje. Przypomina, że władze Federacji Rodzin Katyńskich są od lat przeciwne ekshumacji.
Kilka tygodni temu pojawiła się inicjatywa grupy rodzin zamordowanych przez NKWD oficerów. Rodziny te wysłały listy do szefa MSZ Radosława Sikorskiego z pytaniem o możliwości powrotu z Rosji szczątków ich krewnych, pochowanych na cmentarzach w Katyniu i Miednoje.
- Chcemy, by nasi ojcowie mieli groby i pomniki w Polsce - mówi Krystyna Krzyszkowiak, której ojciec, oficer policji, spoczywa w Miednoje.
- Sprowadzanie szczątków to pomysł niewielkiej grupki - powiedziała "Rz" wiceprezes zarządu Federacji Krystyna Brydowska. W latach 90. zbierano opinie na ten temat wśród członków federacji.
- Mnie nikt o zdanie nie pytał - mówi Artur Tomaszewski, który nadal chce walczyć o sprowadzenie szczątków ojca z Miednoje. Krystyna Krzyszkowiak wysłała zaś do Rady kolejny list. - Wiem, gdzie pochowano ojca. Udało mi się odzyskać jego służbowe wizytówki, znalezione w mogile nr 10 w Miednoje w 1995 roku podczas prowadzonych tam prac - twierdzi.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!