Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia to okres najdłuższych nocy, wygaszania się przyrody i ludzkich aktywności poza domem. Więcej godzin w ciągu doby spędzamy z rodziną, dłuższe wieczory skłaniają do rozmów o sprawach, których nie mamy możliwości w innej porze roku.
Atmosfera przedświąteczna to również kierowanie wzroku i myśli do Betlejem, skąd niebawem nadejdzie dobra nowina.
Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: Celebrując co roku liturgię Adwentu, Kościół aktualizuje to oczekiwanie Mesjasza; uczestnicząc w długim przygotowaniu pierwszego przyjścia Zbawiciela, wierni odnawiają gorące pragnienie Jego drugiego Przyjścia. Przez celebrację narodzin i męczeństwa Poprzednika Kościół jednoczy się z jego pragnieniem: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał" [J 3, 30].
Bliskie nadejście Bożej Dzieciny to także dobry czas na zrozumienie, że w doczesności nie możemy zapominać o miejscu Boga w naszym życiu. W otaczającej nas i przyrodę ciemności szukamy drogi do światła i ważne jest, abyśmy przypomnieli sobie, że jedynym i prawdziwym światłem jest Pan Jezus, który narodził się, aby zmazać nasze winy i dać nam życie wieczne.
Przyszedł po to , aby zawrócić nas na drogę prowadzącą do zbawienia wiecznego i aby odnowić w nas żar wiary, który spowoduje, że odwrócimy się od grzechu i zepsucia.
O naukach adwentowych, udostępnionych na portalu PCh24TV, prowadzonym przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, pięknie pisał kilka lat temu prowadzący rekolekcje w tym roku O. Jan Strumiłowski OCist.
Otóż Adwent jest czasem nadziei i oczekiwania. Ta nadzieja i oczekiwanie wiążą się zaś z tym, czego jeszcze nie mamy, a co zostało nam obiecane przez Boga. Dlatego Adwent, zarówno w swojej symbolice, jak i w liturgii słowa, mocno akcentuje ciemność, w której spowity jest świat bez Boga. I oto lud, który czeka na przyjście Pana, to lud pogrążony w ciemności, kroczący przez krainę śmierci. Naród, który nie potrafi sam poradzić sobie z tą ciemnością. Z kolei ciemność, która nas otacza jest związana z grzechem. To grzech odciął nas od światłości, którą jest Bóg. Tę ciemność możemy bardzo konkretnie wskazać. Jest ona związana nade wszystko z mrokami naszej duszy. Jej przejawami są chociażby takie sytuacje, w których nie radzimy sobie z grzechem. Czy nie jest zaskakujące to, że człowiek, który pragnie dobra, nie potrafi być dobry, tak jak by chciał? Czy nie jest tak, że pomimo walki z grzechem, pozostajemy jednak jego niewolnikami? – tak pisał o czasie przygotowania do narodzin Chrystusa O. Jan Strumiłowski w artykule pt. "Boże Narodzenie, czyli Słowo staje się Ciałem” w 2020 roku na portalu PCh24.pl.
Rozum i talenty, którymi obdarzył nas Pan Bóg, mamy wykorzystywać na chwałę Stwórcy i dla naszego zbawienia. Czasy nam współczesne wyposażyły ludzkość w narzędzia i technologie, które mogą być wykorzystywane w dobrym i złym celu. Efekt zależy od tego, kto się nimi posługuje, czy jest to osoba wierząca czy też niewierząca, albo mająca złe intencje.
Powracając do korzeni chrześcijaństwa i wyjątkowej w nich roli narodzin w stajence w Betlejem, starajmy się posługiwać nowoczesnymi narzędziami i metodami komunikacji dla szerzenia wiary i docierania do ludzi, którzy bądź utracili łączność z Kościołem, bądź jeszcze nie poznali Jego nauki.
Dołączenie do rekolekcji adwentowych, wygłaszanych w wyjątkowym klasztorze – w Opactwie jędrzejowskim, które jest jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich, to nasz powrót do piękna, dobra i mądrości. To silniejsze dołączenie do wspólnoty Kościoła, od której może część z wiernych nieco się oddaliła.
Korzystając z internetowych rekolekcji, widzowie PCh24TV sumiennie mogą przygotować się na ponowne przyjście Zbawiciela, mogą wykorzystać ten wyjątkowy moment, by zatrzymać się, spojrzeć w głąb duszy i przeżywać tajemnicę Bożego Narodzenia, które miało miejsce tysiące lat temu.
Zachęcamy Państwa do wsparcia promocji materiałów filmowych – rekolekcji adwentowych. Dzięki tym materiałom, niezależnie od tego, w jakim zakątku świata aktualnie jesteśmy, razem odkrywamy, jak Adwent może stać się czasem przemiany, czasem odnowy i poprawy duchowej.
Czy Ty chciałbyś, żeby dzisiaj nastąpił koniec świata? – pyta w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych O. Jan Strumiłowski OCist.
Czy jesteśmy na to gotowi? Jak dzisiaj układamy nasze relacje z naszym Zbawicielem?
W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie wesprzyjmy się naukami O. Jana Strumiłowskiego OCist, znanego Czytelnikom i widzom mass mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
W każdą niedzielę Adwentu na kanale PCh24TV na YouTube pojawiają się nowe nauki. O możliwości włączenia się w tę inicjatywę przeczytają Państwo na dedykowanej tegorocznym rekolekcjom adwentowym stronie internetowej.
piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy