Niech tajemnica Adwentu dotrze pod każdy dach

2024-12-13 00:00:00
Niech tajemnica Adwentu dotrze pod każdy dach

Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.

 

Adwent – czas poprawy

 

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia to okres najdłuższych nocy, wygaszania się przyrody i ludzkich aktywności poza domem. Więcej godzin w ciągu doby spędzamy z rodziną, dłuższe wieczory skłaniają do rozmów o sprawach, których nie mamy możliwości w innej porze roku.

Atmosfera przedświąteczna to również kierowanie wzroku i myśli do Betlejem, skąd niebawem nadejdzie dobra nowina.

 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: Celebrując co roku liturgię Adwentu, Kościół aktualizuje to oczekiwanie Mesjasza; uczestnicząc w długim przygotowaniu pierwszego przyjścia Zbawiciela, wierni odnawiają gorące pragnienie Jego drugiego Przyjścia. Przez celebrację narodzin i męczeństwa Poprzednika Kościół jednoczy się z jego pragnieniem: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał" [J 3, 30].

 

Bliskie nadejście Bożej Dzieciny to także dobry czas na zrozumienie, że w doczesności nie możemy zapominać o miejscu Boga w naszym życiu. W otaczającej nas i przyrodę ciemności szukamy drogi do światła i ważne jest, abyśmy przypomnieli sobie, że jedynym i prawdziwym światłem jest Pan Jezus, który narodził się, aby zmazać nasze winy i dać nam życie wieczne.

 

Przyszedł po to , aby zawrócić nas na drogę prowadzącą do zbawienia wiecznego i aby odnowić w nas żar wiary, który spowoduje, że odwrócimy się od grzechu i zepsucia.

O naukach adwentowych, udostępnionych na portalu PCh24TV, prowadzonym przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, pięknie pisał kilka lat temu prowadzący rekolekcje w tym roku O. Jan Strumiłowski OCist.

 

Otóż Adwent jest czasem nadziei i oczekiwania. Ta nadzieja i oczekiwanie wiążą się zaś z tym, czego jeszcze nie mamy, a co zostało nam obiecane przez Boga. Dlatego Adwent, zarówno w swojej symbolice, jak i w liturgii słowa, mocno akcentuje ciemność, w której spowity jest świat bez Boga. I oto lud, który czeka na przyjście Pana, to lud pogrążony w ciemności, kroczący przez krainę śmierci. Naród, który nie potrafi sam poradzić sobie z tą ciemnością. Z kolei ciemność, która nas otacza jest związana z grzechem. To grzech odciął nas od światłości, którą jest Bóg. Tę ciemność możemy bardzo konkretnie wskazać. Jest ona związana nade wszystko z mrokami naszej duszy. Jej przejawami są chociażby takie sytuacje, w których nie radzimy sobie z grzechem. Czy nie jest zaskakujące to, że człowiek, który pragnie dobra, nie potrafi być dobry, tak jak by chciał? Czy nie jest tak, że pomimo walki z grzechem, pozostajemy jednak jego niewolnikami? – tak pisał o czasie przygotowania do narodzin Chrystusa O. Jan Strumiłowski w artykule pt. "Boże Narodzenie, czyli Słowo staje się Ciałem” w 2020 roku na portalu PCh24.pl.

 

Ewangelizacja przez nowe media

 

Rozum i talenty, którymi obdarzył nas Pan Bóg, mamy wykorzystywać na chwałę Stwórcy i dla naszego zbawienia. Czasy nam współczesne wyposażyły ludzkość w narzędzia i technologie, które mogą być wykorzystywane w dobrym i złym celu. Efekt zależy od tego, kto się nimi posługuje, czy jest to osoba wierząca czy też niewierząca, albo mająca złe intencje.

 

Powracając do korzeni chrześcijaństwa i wyjątkowej w nich roli narodzin w stajence w Betlejem, starajmy się posługiwać nowoczesnymi narzędziami i metodami komunikacji dla szerzenia wiary i docierania do ludzi, którzy bądź utracili łączność z Kościołem, bądź jeszcze nie poznali Jego nauki.

Dołączenie do rekolekcji adwentowych, wygłaszanych w wyjątkowym klasztorze – w Opactwie jędrzejowskim, które jest jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich, to nasz powrót do piękna, dobra i mądrości. To silniejsze dołączenie do wspólnoty Kościoła, od której może część z wiernych nieco się oddaliła.

 

Korzystając z internetowych rekolekcji, widzowie PCh24TV sumiennie mogą przygotować się na ponowne przyjście Zbawiciela, mogą wykorzystać ten wyjątkowy moment, by zatrzymać się, spojrzeć w głąb duszy i przeżywać tajemnicę Bożego Narodzenia, które miało miejsce tysiące lat temu.

 

Zachęcamy Państwa do wsparcia promocji materiałów filmowych – rekolekcji adwentowych. Dzięki tym materiałom, niezależnie od tego, w jakim zakątku świata aktualnie jesteśmy, razem odkrywamy, jak Adwent może stać się czasem przemiany, czasem odnowy i poprawy duchowej.

 

Czy Ty chciałbyś, żeby dzisiaj nastąpił koniec świata? – pyta w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych O. Jan Strumiłowski OCist

Czy jesteśmy na to gotowi? Jak dzisiaj układamy nasze relacje z naszym Zbawicielem?

 

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie wesprzyjmy się naukami O. Jana Strumiłowskiego OCist, znanego Czytelnikom i widzom mass mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

W każdą niedzielę Adwentu na kanale PCh24TV na YouTube pojawiają się nowe nauki. O możliwości włączenia się w tę inicjatywę przeczytają Państwo na dedykowanej tegorocznym rekolekcjom adwentowym stronie internetowej.

 

piotrskarga.pl

W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.
Rządząca koalicja szykuje atak na własność co najmniej kilkuset tysięcy Polaków! Mowa o wykluczaniu na masową skalę z poruszania się po miastach własnym autem, a to za sprawą znowelizowanej Ustawy o elektromobilności. Aby nagłośnić problem i wykazać, jak absurdalne i niekonstytucyjne przepisy przyjęto, organizujemy spotkanie we Wrocławiu.
W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.