Niemcy: ”chadecka” muzułmanka (?!) przeprasza za wypowiedź w sprawie krzyży w szkołach

2010-04-28 00:00:00
Niemcy: ”chadecka” muzułmanka (?!) przeprasza za wypowiedź w sprawie krzyży w szkołach

Desygnowana minister w rządzie Dolnej Saksonii Aygül Özkan przeprosiła za swoją wypowiedź krytykującą obecność krzyży w szkołach. 38-letnia chadecka polityk z CDU jest muzułmanką pochodzenia tureckiego i dziś obejmuje urząd ministra ds. socjalnych w rządzie Dolnej Saksonii.

Jak poinformował w swym internetowym wydaniu dziennik „Die Welt”, Özkan tłumaczyła, że udzielając wywiadu „nie miała odpowiedniej wiedzy”. Za niezręczną wypowiedź przeprosiła swoją frakcję CDU w parlamencie Dolnej Saksonii i oświadczyła, że wywiadu udzieliła dość pospiesznie, bez gruntownej znajomości tematu.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Focus” Özkan stwierdziła, że „w szkołach nie powinno być symboli chrześcijańskich”. Jej zdaniem, również islamskie chusty „są niepożądane w klasach szkolnych”. Szkoła powinna być miejscem neutralnym, a dziecko musi mieć możność decydowania samemu o tym, jaką religię wybierze. Zaznaczyła zarazem, że nie dotyczy to szkół będących w gestii Kościołów.

Wypowiedź nowej minister spowodowała falę oburzenia wśród polityków. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel odrzuciła jej żądanie i poparła opinię Marii Böhmer (również z CDU), pełnomocnika ds. migracji w niemieckim Bundestagu. Na falach Deutschlandfunk stwierdziła ona 26 kwietnia, że „krzyże są wyrazem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej w Niemczech”. Oświadczyła jednocześnie, że ta różnica poglądów nie wpływa na objęcie urzędu przez nową panią minister.

Również premier Dolnej Saksonii Christian Wulff (CDU) skrytykował jej stanowisko. Podkreślił, że „rząd Dolnej Saksonii akceptuje symbole chrześcijańskie, a zwłaszcza krzyże w szkołach jako znak tolerancyjnego wychowania w oparciu o wartości chrześcijańskie”. Niemiecki polityk wyraził przekonanie, że pani Özkan „wyraziła jedynie swoją osobistą opinię”.

Źródło: KAI
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...