Niemcy: ”chadecka” muzułmanka (?!) przeprasza za wypowiedź w sprawie krzyży w szkołach

2010-04-28 00:00:00
Niemcy: ”chadecka” muzułmanka (?!) przeprasza za wypowiedź w sprawie krzyży w szkołach

Desygnowana minister w rządzie Dolnej Saksonii Aygül Özkan przeprosiła za swoją wypowiedź krytykującą obecność krzyży w szkołach. 38-letnia chadecka polityk z CDU jest muzułmanką pochodzenia tureckiego i dziś obejmuje urząd ministra ds. socjalnych w rządzie Dolnej Saksonii.

Jak poinformował w swym internetowym wydaniu dziennik „Die Welt”, Özkan tłumaczyła, że udzielając wywiadu „nie miała odpowiedniej wiedzy”. Za niezręczną wypowiedź przeprosiła swoją frakcję CDU w parlamencie Dolnej Saksonii i oświadczyła, że wywiadu udzieliła dość pospiesznie, bez gruntownej znajomości tematu.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Focus” Özkan stwierdziła, że „w szkołach nie powinno być symboli chrześcijańskich”. Jej zdaniem, również islamskie chusty „są niepożądane w klasach szkolnych”. Szkoła powinna być miejscem neutralnym, a dziecko musi mieć możność decydowania samemu o tym, jaką religię wybierze. Zaznaczyła zarazem, że nie dotyczy to szkół będących w gestii Kościołów.

Wypowiedź nowej minister spowodowała falę oburzenia wśród polityków. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel odrzuciła jej żądanie i poparła opinię Marii Böhmer (również z CDU), pełnomocnika ds. migracji w niemieckim Bundestagu. Na falach Deutschlandfunk stwierdziła ona 26 kwietnia, że „krzyże są wyrazem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej w Niemczech”. Oświadczyła jednocześnie, że ta różnica poglądów nie wpływa na objęcie urzędu przez nową panią minister.

Również premier Dolnej Saksonii Christian Wulff (CDU) skrytykował jej stanowisko. Podkreślił, że „rząd Dolnej Saksonii akceptuje symbole chrześcijańskie, a zwłaszcza krzyże w szkołach jako znak tolerancyjnego wychowania w oparciu o wartości chrześcijańskie”. Niemiecki polityk wyraził przekonanie, że pani Özkan „wyraziła jedynie swoją osobistą opinię”.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.