Niemcy: biskupi skrytykowali orzeczenie w sprawie diagnostyki preimplantacyjnej
2010-07-09 00:00:00

Kościół katolicki w Niemczech wyraził rozczarowanie orzeczeniem Trybunału Sądowego w Lipsku, który uznał za zgodną z prawem ograniczoną dopuszczalność stosowania diagnostyki preimplantacyjnej (PID). Nie można pozwolić na zabijanie zarodków, u których zdiagnozowano wady genetyczne i dlatego nie można ich używać do zapłodnienia, jest to sprzeczne z naszym pojmowaniem człowieka – stwierdza dokument Niemieckiej Konferencji Biskupów, ogłoszony 7 lipca w Bonn.
Przyznaje, że sędziowie w Lipsku czynią „poważne wysiłki, aby oszacować działanie diagnostyczne, oceniane kontrowersyjnie w naszym społeczeństwie”. Jednakże – przypomnieli biskupi sędziom – nieograniczona selekcja zarodków na podstawie markerów genetycznych, np. wybór zarodków, nie otwiera drogi mającej doprowadzić do narodzin „oczekiwanej córki” lub „oczekiwanego syna”.
Nawet ograniczona dopuszczalność tego rodzaju diagnostyki powoduje, że „zarodkowi nie przyznaje się statusu równego człowiekowi narodzonemu i powstaje «gradacja» w stawaniu się człowiekiem” – zwrócił uwagę katolicki episkopat Niemiec. Zauważył, że „nie ma przekonujących argumentów na takie granice w rozwoju zarodka, które miałyby określać stawanie się człowiekiem w «mniejszym» lub «większym» stopniu”. Zarodek ma od chwili poczęcia „pełne prawo bycia człowiekiem i godność człowieka” – przypomnieli biskupi niemieccy.
„Jest to bolesny cios w godność człowieka” – tak decyzję Trybunału w Lipsku odebrał Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK). Jego przewodniczący Alois Glück wyraził sprzeciw wobec stwierdzenia, jakoby wykrywanie za pomocą PID ciężkich wad genetycznych nie było karalne. Jego zdaniem, zapala to zielone światło dla selekcjonowania uszkodzonych zarodków przy sztucznym zapłodnieniu i nie kłóci się z ustawą o ochronie zarodków ludzkich z 1991 roku. To oczywiste, że rodzice pragną mieć zdrowe dziecko, nikt jednak nie może rozporządzać ludzkim życiem, niedopuszczalna jest również selekcja zarodków – oświadczył Glück. Dodał, że nie może tego usprawiedliwiać nawet wada genetyczna.
Wyrażając ubolewanie, że nie uwzględniono dotychczasowej opinii prawnej trybunału, szef ZdK wezwał polityków, aby jak najszybciej uściślili przepisy o ochronie zarodków z 1991 roku tak, aby „nie wprowadzać tylnymi drzwiami możliwości selekcji życia ludzkiego”. „Z całą mocą musimy sprzeciwić się niedocenianiu ludzi chorych i niepełnosprawnych” – stwierdził Glück.
V Izba Karna Trybunału Sądowego w Lipsku orzekła 7 lipca, iż diagnostyka preimplantacyjna nie jest sprzeczna z ustawą o ochronie zarodków ludzkich. Sprawa dotyczyła 47-letniego ginekologa, który prowadzi w Berlinie „praktykę dziecka na życzenie”. Od grudnia 2005 do maja 2006 roku zajmował się on trzema pacjentkami z predyspozycjami do ciężkich chorób dziedzicznych. Badał on pojedyncze zarodki z zapłodnienia pozaustrojowego, z których część wykazywała ciężkie wady genetyczne. Dlatego pacjentki zdecydowały się na wszczepienie tylko zarodków nie uszkodzonych, inne zarodki obumarły. Po przeprowadzeniu zabiegów lekarz sam zgłosił się do prokuratury w Berlinie, chcąc wyjaśnić sytuację prawną w tej materii w Niemczech.
Werdykt ostro skrytykował natomiast Hubert Hüppe, pełnomocnik ds. niepełnosprawnych w niemieckim Bundestagu. „Decyzja ta otwiera szeroko drzwi dla «zaprogramowanych i zaplanowanych» dzieci, a tym samym do sortowania życia ludzkiego” – powiedział Hüppe. Jego zdaniem oznacza to, że „ludzie z upośledzeniami zostaną wyeliminowani jeszcze przed urodzeniem”.
Katolicki teolog moralny Johannes Reiter powiedział niemieckiej katolickiej agencji prasowej (KNA), że diagnostyki preimplantacyjnej nie da się pogodzić z godnością człowieka i prawem zarodka do życia. Nawet ograniczone dopuszczenie diagnostyki w przypadku tzw. par wysokiego ryzyka nie ma szans na powodzenie, ponieważ dopuszcza zbyt duże pole do interpretacji – oświadczył teolog.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.