Niemcy: biskupi skrytykowali orzeczenie w sprawie diagnostyki preimplantacyjnej
2010-07-09 00:00:00

Kościół katolicki w Niemczech wyraził rozczarowanie orzeczeniem Trybunału Sądowego w Lipsku, który uznał za zgodną z prawem ograniczoną dopuszczalność stosowania diagnostyki preimplantacyjnej (PID). Nie można pozwolić na zabijanie zarodków, u których zdiagnozowano wady genetyczne i dlatego nie można ich używać do zapłodnienia, jest to sprzeczne z naszym pojmowaniem człowieka – stwierdza dokument Niemieckiej Konferencji Biskupów, ogłoszony 7 lipca w Bonn.
Przyznaje, że sędziowie w Lipsku czynią „poważne wysiłki, aby oszacować działanie diagnostyczne, oceniane kontrowersyjnie w naszym społeczeństwie”. Jednakże – przypomnieli biskupi sędziom – nieograniczona selekcja zarodków na podstawie markerów genetycznych, np. wybór zarodków, nie otwiera drogi mającej doprowadzić do narodzin „oczekiwanej córki” lub „oczekiwanego syna”.
Nawet ograniczona dopuszczalność tego rodzaju diagnostyki powoduje, że „zarodkowi nie przyznaje się statusu równego człowiekowi narodzonemu i powstaje «gradacja» w stawaniu się człowiekiem” – zwrócił uwagę katolicki episkopat Niemiec. Zauważył, że „nie ma przekonujących argumentów na takie granice w rozwoju zarodka, które miałyby określać stawanie się człowiekiem w «mniejszym» lub «większym» stopniu”. Zarodek ma od chwili poczęcia „pełne prawo bycia człowiekiem i godność człowieka” – przypomnieli biskupi niemieccy.
„Jest to bolesny cios w godność człowieka” – tak decyzję Trybunału w Lipsku odebrał Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK). Jego przewodniczący Alois Glück wyraził sprzeciw wobec stwierdzenia, jakoby wykrywanie za pomocą PID ciężkich wad genetycznych nie było karalne. Jego zdaniem, zapala to zielone światło dla selekcjonowania uszkodzonych zarodków przy sztucznym zapłodnieniu i nie kłóci się z ustawą o ochronie zarodków ludzkich z 1991 roku. To oczywiste, że rodzice pragną mieć zdrowe dziecko, nikt jednak nie może rozporządzać ludzkim życiem, niedopuszczalna jest również selekcja zarodków – oświadczył Glück. Dodał, że nie może tego usprawiedliwiać nawet wada genetyczna.
Wyrażając ubolewanie, że nie uwzględniono dotychczasowej opinii prawnej trybunału, szef ZdK wezwał polityków, aby jak najszybciej uściślili przepisy o ochronie zarodków z 1991 roku tak, aby „nie wprowadzać tylnymi drzwiami możliwości selekcji życia ludzkiego”. „Z całą mocą musimy sprzeciwić się niedocenianiu ludzi chorych i niepełnosprawnych” – stwierdził Glück.
V Izba Karna Trybunału Sądowego w Lipsku orzekła 7 lipca, iż diagnostyka preimplantacyjna nie jest sprzeczna z ustawą o ochronie zarodków ludzkich. Sprawa dotyczyła 47-letniego ginekologa, który prowadzi w Berlinie „praktykę dziecka na życzenie”. Od grudnia 2005 do maja 2006 roku zajmował się on trzema pacjentkami z predyspozycjami do ciężkich chorób dziedzicznych. Badał on pojedyncze zarodki z zapłodnienia pozaustrojowego, z których część wykazywała ciężkie wady genetyczne. Dlatego pacjentki zdecydowały się na wszczepienie tylko zarodków nie uszkodzonych, inne zarodki obumarły. Po przeprowadzeniu zabiegów lekarz sam zgłosił się do prokuratury w Berlinie, chcąc wyjaśnić sytuację prawną w tej materii w Niemczech.
Werdykt ostro skrytykował natomiast Hubert Hüppe, pełnomocnik ds. niepełnosprawnych w niemieckim Bundestagu. „Decyzja ta otwiera szeroko drzwi dla «zaprogramowanych i zaplanowanych» dzieci, a tym samym do sortowania życia ludzkiego” – powiedział Hüppe. Jego zdaniem oznacza to, że „ludzie z upośledzeniami zostaną wyeliminowani jeszcze przed urodzeniem”.
Katolicki teolog moralny Johannes Reiter powiedział niemieckiej katolickiej agencji prasowej (KNA), że diagnostyki preimplantacyjnej nie da się pogodzić z godnością człowieka i prawem zarodka do życia. Nawet ograniczone dopuszczenie diagnostyki w przypadku tzw. par wysokiego ryzyka nie ma szans na powodzenie, ponieważ dopuszcza zbyt duże pole do interpretacji – oświadczył teolog.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025