Niemcy: Bractwo św. Piusa X odrzuca posądzenia o ”ekstremizm religijny”

2009-07-14 00:00:00

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X domaga się, aby niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries odwołała skierowany wobec niego zarzut „religijnego ekstremizmu”. Pani minister „ciężko zniesławiła” Bractwo - oświadczył rzecznik jego niemieckiego regionu, Andreas Steiner.

Powołał się przy tym na ustawę zasadniczą, która mówi, że każdy człowiek w Niemczech ma prawo swobodnie wyrażać swoje poglądy. Natomiast wypowiedzi pani minister Zypries „zmierzają w kierunku dyktatury”.

Minister sprawiedliwości podczas spotkania 6 lipca w Berlinie zarzuciła Bractwu tendencje ekstremistyczne. Podkreśliła, że w stosunku do „takich ekstremistów religijnych” należy postępować tak samo, jak ze „skrajnymi ekstremistami prawicowymi”. Według pani minister wypowiedzi z kręgów Bractwa św. Piusa X dają znać, że demokracji i wolności zagrażają nie tylko fundamentaliści islamscy.

Jako nie do przyjęcia Zypries określiła apel Bractwa o udział w czuwaniu w przeddzień Christopher Street Day (CSD) – gejowskiej parady w Stuttgarcie. Jej zdaniem tekst, opublikowany w aktualnym numerze biuletynu Bractwa stanowi „obrazę ofiar narodowego socjalizmu i zniesławienie homoseksualistów”. W tekście tym czytamy m.in.: „Jak bardzo jesteśmy dumni, czytając w podręczniku historii, że w Trzeciej Rzeszy byli odważni katolicy, którzy powiedzieli: Nie będziemy uczestniczyli w tym szaleństwie! Również i dziś muszą się znaleźć odważni katolicy!”.

Bractwo św. Piusa X odrzuciło krytykę i podkreśliło, że wskazanie na nazistowskie bezprawie zostało „zupełnie niewłaściwie zrozumiane”. Przełożony niemieckiego regionu Bractwa Franz Schmidberger oświadczył, że Bractwo „ani nie ma zamiaru ani podstaw ku temu, aby porównywać CSD z nazistowskim reżimem bezprawia”.

Natomiast Steiner podkreślił, że te zarzuty to „silny atak na podstawowe prawa mniejszości katolickiej”. - Czyżby głęboko wierzący katolicy mieli teraz mniej praw w kraju niż ci, którzy dostosowują się do narzuconego im poglądu? – pytał rzecznik.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.