Niemcy: Bractwo św. Piusa X odrzuca posądzenia o ”ekstremizm religijny”

2009-07-14 00:00:00

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X domaga się, aby niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries odwołała skierowany wobec niego zarzut „religijnego ekstremizmu”. Pani minister „ciężko zniesławiła” Bractwo - oświadczył rzecznik jego niemieckiego regionu, Andreas Steiner.

Powołał się przy tym na ustawę zasadniczą, która mówi, że każdy człowiek w Niemczech ma prawo swobodnie wyrażać swoje poglądy. Natomiast wypowiedzi pani minister Zypries „zmierzają w kierunku dyktatury”.

Minister sprawiedliwości podczas spotkania 6 lipca w Berlinie zarzuciła Bractwu tendencje ekstremistyczne. Podkreśliła, że w stosunku do „takich ekstremistów religijnych” należy postępować tak samo, jak ze „skrajnymi ekstremistami prawicowymi”. Według pani minister wypowiedzi z kręgów Bractwa św. Piusa X dają znać, że demokracji i wolności zagrażają nie tylko fundamentaliści islamscy.

Jako nie do przyjęcia Zypries określiła apel Bractwa o udział w czuwaniu w przeddzień Christopher Street Day (CSD) – gejowskiej parady w Stuttgarcie. Jej zdaniem tekst, opublikowany w aktualnym numerze biuletynu Bractwa stanowi „obrazę ofiar narodowego socjalizmu i zniesławienie homoseksualistów”. W tekście tym czytamy m.in.: „Jak bardzo jesteśmy dumni, czytając w podręczniku historii, że w Trzeciej Rzeszy byli odważni katolicy, którzy powiedzieli: Nie będziemy uczestniczyli w tym szaleństwie! Również i dziś muszą się znaleźć odważni katolicy!”.

Bractwo św. Piusa X odrzuciło krytykę i podkreśliło, że wskazanie na nazistowskie bezprawie zostało „zupełnie niewłaściwie zrozumiane”. Przełożony niemieckiego regionu Bractwa Franz Schmidberger oświadczył, że Bractwo „ani nie ma zamiaru ani podstaw ku temu, aby porównywać CSD z nazistowskim reżimem bezprawia”.

Natomiast Steiner podkreślił, że te zarzuty to „silny atak na podstawowe prawa mniejszości katolickiej”. - Czyżby głęboko wierzący katolicy mieli teraz mniej praw w kraju niż ci, którzy dostosowują się do narzuconego im poglądu? – pytał rzecznik.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.