Niemcy: Bundestag zliberalizował ustawę o badaniach na komórkach macierzystych

2008-04-14 00:00:00
Niemcy: Bundestag zliberalizował ustawę o badaniach na komórkach macierzystych

Niemiecki Bundestag opowiedział się w piątek za nowelizacją ustawy o badaniach na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Mimo ostrych protestów Kościoła postanowiono złagodzić obowiązujący przepis mówiący, że badania można prowadzić na embrionach sprowadzonych z zagranicy i pochodzących sprzed 1 stycznia 2002 r. Na mocy znowelizowanych przepisów przesunięto „datę graniczną” na 1 maja 2007 r.

Za „jednorazowym“ przesunięciem tej daty głosowało 11 kwietnia w Berlinie 59 proc. posłów. Jako argument za taką decyzją wyjaśniono, że według naukowców starsze komórki nie zapewniają wysokiej jakości badań. Zapewniono też, że mechanizm ochronny ustawy o badaniach na komórkach macierzystych pozostaje, musi być jednak dostosowany do najnowszych doniesień naukowych. Ponadto autorzy wniosku zapewnili, że do tego celu nie będą pobierane w Niemczech komórki macierzyste z ludzkich embrionów, ani też same embriony.

W dniach poprzedzających głosowanie przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch ostrzegał przed „rozmiękczaniem” ustawy . Już wprowadzenie po raz pierwszy „daty granicznej” hierarcha nazwał „grzechem”. Życia ludzkiego nie wolno zabijać dla celów badawczych, a wolność prowadzenia badań naukowych nie może naruszać prawa człowieka do ochrony życia – stwierdzał ogłoszony 10 kwietnia dokument biskupów niemieckich.

Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann zapowiedział przed kilkoma dniami, że Kościół będzie obstawał przy tym stanowisku i w dalszym ciągu będzie się opowiadał za badaniami na dojrzałych komórkach macierzystych pochodzących z pępowiny.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.