Niemcy: Bundestag zliberalizował ustawę o badaniach na komórkach macierzystych
2008-04-14 00:00:00
Niemiecki Bundestag opowiedział się w piątek za nowelizacją ustawy o badaniach na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Mimo ostrych protestów Kościoła postanowiono złagodzić obowiązujący przepis mówiący, że badania można prowadzić na embrionach sprowadzonych z zagranicy i pochodzących sprzed 1 stycznia 2002 r. Na mocy znowelizowanych przepisów przesunięto „datę graniczną” na 1 maja 2007 r.
Za „jednorazowym“ przesunięciem tej daty głosowało 11 kwietnia w Berlinie 59 proc. posłów. Jako argument za taką decyzją wyjaśniono, że według naukowców starsze komórki nie zapewniają wysokiej jakości badań. Zapewniono też, że mechanizm ochronny ustawy o badaniach na komórkach macierzystych pozostaje, musi być jednak dostosowany do najnowszych doniesień naukowych. Ponadto autorzy wniosku zapewnili, że do tego celu nie będą pobierane w Niemczech komórki macierzyste z ludzkich embrionów, ani też same embriony.
W dniach poprzedzających głosowanie przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch ostrzegał przed „rozmiękczaniem” ustawy . Już wprowadzenie po raz pierwszy „daty granicznej” hierarcha nazwał „grzechem”. Życia ludzkiego nie wolno zabijać dla celów badawczych, a wolność prowadzenia badań naukowych nie może naruszać prawa człowieka do ochrony życia – stwierdzał ogłoszony 10 kwietnia dokument biskupów niemieckich.
Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann zapowiedział przed kilkoma dniami, że Kościół będzie obstawał przy tym stanowisku i w dalszym ciągu będzie się opowiadał za badaniami na dojrzałych komórkach macierzystych pochodzących z pępowiny.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.