Niemcy: były wykładowca prawa kościelnego podcina finanse Kościoła
2009-07-21 00:00:00

Emerytowany niemiecki profesor Hartmut Zapp wystąpił z Kościoła, by nie płacić podatku kościelnego. Równocześnie zastrzegł sobie na drodze sądowej prawo do pozostania członkiem wspólnoty katolickiej – informuje „Rzeczpospolita”.
Deklaracja z 2006 roku niemieckiej konferencji biskupów stwierdza, że wystąpienie z Kościoła automatycznie pociąga za sobą ekskomunikę. Krok Hartmuta Zappa, który w lipcu 2007 r. złożył w urzędzie stanu cywilnego formalną deklarację o wystąpieniu z Kościoła wyklucza go więc z grona katolików.
Jako oficjalne uzasadnienie decyzji były wykładowca prawa kościelnego na uniwersytecie we Fryburgu podał niechęć do płacenia podatku kościelnego, który obowiązuje wszystkich katolików.
Hartmut Zapp, poprosił urząd stanu cywilnego, by dopisał do złożonej przez niego deklaracji, że występuje on wyłącznie z Kościoła jako instytucji prawa publicznego, a nie z katolickiej wspólnoty religijnej – podaje dziennik.
Wczoraj, po dwóch latach procesu, sąd przyznał mu rację. Oznaczałoby to, że według prawa państwowego emerytowany profesor, mimo że nie płaci podatku kościelnego, nadal jest katolikiem. Arcybiskupstwo już przygotowuje apelacje.
– Nie można dzielić Kościoła na instytucję prawa publicznego i wspólnotę religijną. Państwo nie ma też prawa decydować, kiedy należy się do Kościoła, a kiedy nie – oświadczył oburzony wikariusz arcybiskupstwa Fridolin Keck.
W Niemczech na Kościół przekazuje się od 8 do 9 procent podatku od dochodu. W 2007 roku Kościół katolicki zebrał z podatków łącznie 4,8 miliarda euro. Jednak w 2008 roku odnotował spadek dochodu o około 20 procent.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.