Niemcy: były wykładowca prawa kościelnego podcina finanse Kościoła

2009-07-21 00:00:00
Niemcy: były wykładowca prawa kościelnego podcina finanse Kościoła

Emerytowany niemiecki profesor Hartmut Zapp wystąpił z Kościoła, by nie płacić podatku kościelnego. Równocześnie zastrzegł sobie na drodze sądowej prawo do pozostania członkiem wspólnoty katolickiej – informuje „Rzeczpospolita”.

Deklaracja z 2006 roku niemieckiej konferencji biskupów stwierdza, że wystąpienie z Kościoła automatycznie pociąga za sobą ekskomunikę. Krok Hartmuta Zappa, który w lipcu 2007 r. złożył w urzędzie stanu cywilnego formalną deklarację o wystąpieniu z Kościoła wyklucza go więc z grona katolików.

Jako oficjalne uzasadnienie decyzji były wykładowca prawa kościelnego na uniwersytecie we Fryburgu podał niechęć do płacenia podatku kościelnego, który obowiązuje wszystkich katolików.

Hartmut Zapp, poprosił urząd stanu cywilnego, by dopisał do złożonej przez niego deklaracji, że występuje on wyłącznie z Kościoła jako instytucji prawa publicznego, a nie z katolickiej wspólnoty religijnej – podaje dziennik.

Wczoraj, po dwóch latach procesu, sąd przyznał mu rację. Oznaczałoby to, że według prawa państwowego emerytowany profesor, mimo że nie płaci podatku kościelnego, nadal jest katolikiem. Arcybiskupstwo już przygotowuje apelacje.

– Nie można dzielić Kościoła na instytucję prawa publicznego i wspólnotę religijną. Państwo nie ma też prawa decydować, kiedy należy się do Kościoła, a kiedy nie – oświadczył oburzony wikariusz arcybiskupstwa Fridolin Keck.

W Niemczech na Kościół przekazuje się od 8 do 9 procent podatku od dochodu. W 2007 roku Kościół katolicki zebrał z podatków łącznie 4,8 miliarda euro. Jednak w 2008 roku odnotował spadek dochodu o około 20 procent.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.