Niemcy: chrześcijanie protestują przeciwko komercjalizacji świąt

2011-12-19 00:00:00
Niemcy: chrześcijanie protestują przeciwko komercjalizacji świąt


„Święta rozstrzygają się pod choinką” – to główny slogan akcji reklamowej prowadzonej w Niemczech przed świętami Bożego Narodzenia przez sieć Media Markt. Przeciwko tej antyreligijnej kampanii zaprotestowali: arcybiskup Bamberga Ludwig Schick, biskup pomocniczy Monachium Wolfgang Bischof oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich twierdząc, że instrumentalizuje ona centralne chrześcijańskie święto, redukując je do czystej konsumpcji i obrażając wiernych.

Trzydziestosekundowe spoty reklamowe sieci Media Markt pokazują rodziny, które podczas wieczerzy wigilijnej w euforyczny sposób reagują na otrzymany w prezencie sprzęt elektroniczny. Zażaleniem na kontrowersyjne spoty zajęła się Niemiecka Rada Reklamy, uznając jednak, że sieć Media Markt nie naruszyła niczyich uczuć religijnych. Niektórzy eksperci od wizerunku stwierdzili nawet, że chrześcijanie potrzebują takich prowokujących kampanii, bo zbyt niejasno opowiadają światu, na czym ich wielkie święto faktycznie polega – informuje Radio Watykańskie.

W tej sytuacji Związek Młodzieży Katolickiej z Bawarii, wraz młodzieżą ewangelicką, wystartował z kampanią „Święta rozstrzygają się w żłobie”, która, nawiązując do sloganu sieci handlowej, wskazuje jednocześnie, że nadchodzące święta to wspomnienie narodzin Chrystusa w ubóstwie. W obronie prawdziwego sensu świąt Bożego Narodzenia powstała specjalna strona internetowa, a na portalu społecznościowym Facebook w ciągu kilku dni kampania znalazła ponad 16 tysięcy fanów.

„Nasz Dziennik” przypomina, że społeczeństwo niemieckie już od wielu lat oddala się od chrześcijaństwa, a przejawem tego jest m.in. systematyczne odchodzenie od tradycyjnego przeżywania chrześcijańskich świąt. Niemcy zwracają się coraz bardziej w stronę obezwładniającej komercjalizacji. Zanika także powszechna wiedza o znaczeniu świąt w naszym życiu i ich historii, a w to miejsce wchodzi laicka poprawność polityczna – czytamy w „NDz”.

Zdecydowanej większości dorosłych Niemców i dzieci ze świętami kojarzą się jedynie prezenty. Na pytanie skierowane do przedszkolaków: "Z czym kojarzą się wam święta Bożego Narodzenia?", niemieckie maluchy odpowiadały, że po pierwsze - z prezentami, po drugie - z wizytą babci lub innych członków rodziny, a jedynie znikomy procent niemieckich dzieci wiązał te święta z narodzinami Jezusa.

Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że 57 proc. Niemców Boże Narodzenie kojarzy się ze spokojem i miłością, 40 proc. jest przekonana o nadmiernej komercjalizacji tych świąt, a tylko dla 24 proc. święta te mają jakiekolwiek znaczenie religijne. W tym roku mniej niż połowa obywateli ma zamiar uczestniczyć w okresie Bożego Narodzenia w nabożeństwach. W niemieckich kościołach nie odprawia się Pasterki, a ostatnia Msza Święta 24 grudnia sprawowana jest o godz. 20.00.

Źródło: Radio Watykańskie, „Nasz Dziennik”

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.