Niemcy: chusty islamskiej nie można w szkole zastąpić bejsbolówką
2008-04-15 00:00:00
Muzułmanka i pedagog szkolny w Nadrenii-Północnej Westfalii nie może przychodzić do szkoły w bejsbolówce, która miałaby jej zastąpić islamską chustę. Zadecydował o tym 10 kwietnia krajowy sąd pracy w Düsseldorfie.
Zgodnie z orzeczeniem sądu, uczniowie odbierają ciągłe noszenie tego rodzaju zastępczej czapki za deklarację religijną. Jest to więc sprzeczne z zakazem noszenia chust, wydanym na mocy ustawy o szkolnictwie. W ten sposób sąd uzasadnił odrzucenie skargi niemieckiej Turczynki, która nie chce przyjąć napomnienia władz. Nie akceptują one bowiem faktu, że po wprowadzenia pod koniec maja 2006 r. zakazu noszenia chust islamskich w szkołach, pedagog w czasie zajęć z uczniami nakrywa głowę bejsbolówką. Krajowy sąd pracy utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji w Düsseldorfie. Obrońca nauczycielki zapowiedział apelację w sądzie federalnym w Erfurcie.
Sąd pracy utrzymuje, że zakaz noszenia przez islamską nauczycielkę bejsbolówki zamiast zabronionej chusty, w żadnym razie nie narusza konstytucji. Choć konstytucja zapewnia nauczycielce prawo do wolności wyznania, to jednak ujemną stroną tego jej prawa jest fakt, że w czasie zajęć w szkole inne osoby nie muszą wiedzieć, jaką wyznaje ona religię.
Zdaniem sądu, wydany obecnie zakaz noszenia bejsbolówki nie narusza także Powszechnej Karty Równych Praw, zabraniającej dyskryminacji na tle religijnym, bo przecież nauczycielce nikt nie zakazuje wyznawania jej religii. W czasie pracy jednak obowiązują odpowiednie przepisy, których należy przestrzegać, stwierdził sąd pracy.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.