Niemcy: coraz więcej ”bezwyznaniowców”

2011-10-18 00:00:00
Niemcy: coraz więcej ”bezwyznaniowców”


W zachodniej części Niemiec postępuje „dobrowolna sekularyzacja”. O ile jeszcze w 1991 roku 11 procent tamtejszych mieszkańców nie należało do żadnej wspólnoty religijnej, to w 2008 r. odsetek ten wzrósł już do 16 procent. W tym samym czasie udział „bezwyznaniowców” w dawnej NRD zwiększył się z 65 do 74 procent. Dane te zawiera przedstawiony niedawno raport, ogłoszony w Niemczech, a poświęcony rozwojowi życia religijnego w tym kraju w minionym 20-leciu.


Dokument ten, zwany „Datenreport”, jest wydawany przez niemiecki Urząd Statystyczny, Centrum Naukowe i Instytut Badań Gospodarczych w Berlinie. Zwraca on uwagę, że po politycznym zjednoczeniu obu części Niemiec w 1990 r. w XXI wieku kraj jest w dalszym ciągu podzielony, a „mieszkańcy wschodnich Niemiec, zlaicyzowani w NRD, również w nowych Niemczech nie znajdują drogi do Kościoła”.

Jednocześnie raport stwierdza, że w tej części zjednoczonych Niemiec nieznacznie poprawia się statystyka dotycząca uczęszczania do kościoła. Podczas gdy 20 lat temu 60 procent ludności, łącznie z „bezwyznaniowcami”, oświadczało, że „nigdy” nie chodzą do kościoła, to w 2008 było ich 58 procent. Inaczej wygląda to w Niemczech Zachodnich: tam w 1991 roku 21 procent mieszkańców nigdy nie chodziło do kościoła, w 2008 roku natomiast już 24 procent.

Różnie też kształtują się dane dotyczące częstotliwości modlitwy: podczas gdy odsetek osób, które „nigdy się nie modlą”, pozostał w latach 1991-2008 w zachodnich Niemczech niezmienny i wynosił 27 procent, to w dawnej NRD wzrósł z 70 do 75 procent.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.