Niemcy: Kanclerz Merkel przeciw eutanazji

2008-07-09 00:00:00

Niemiecka gazeta „Deutsche Welle” donosi, że kanclerz Angela Merkel bardzo ostro skrytykowała eutanazję kobiety w podeszłym wieku, której dopomógł w popełnieniu samobójstwa polityk z Hamburga. Kanclerz oświadczyła, że jest przeciw „każdej formie wspomaganego samobójstwa” bez względu na okoliczności – informuje portal LifeSiteNews.com.

Stanowisko Merkel w tej sprawie powtórzyła niemiecka minister zdrowia Ulla Schmidt, która stwierdziła: – Kategorycznie odrzucam tę ścieżkę. Właściwą drogą jest udzielanie pomocy tym, którzy są umierający a nie dopomaganie osobom nieuleczalnie chorym w popełnieniu samobójstwa.

Ostatnio w Niemczech kwestia eutanazji w postaci tzw. wspomaganego samobójstwa stała się głośna w związku ze sprawą 79-letniej kobiety z Würzburga, która ponad półtora tygodnia temu popełniła samobójstwo za radą byłego ministra sprawiedliwości z Hamburga Rogera Kuscha, opowiadającego się za legalizacją eutanazji. Wobec Rogera Kuscha, który skonstruował także maszynę dopomagającą chorym w samobójstwie - toczy się postępowanie wstępne.

W Niemczech eutanazja rozumiana jako czyn lub zaniechanie, które doprowadza do śmierci nieuleczalnie chorego człowieka, jest zakazana. Jednak nie jest zakazane udzielanie „pomocy w samobójstwie” poprzez przepisanie i udostępnienie środków, które przyjmie sam pacjent.

W piątek w niemieckim parlamencie ma być dyskutowany zgłoszony przez partię kanclerz Merkel (CDU) projekt ustawy, który za udział w przestępstwie wspomaganego samobójstwa przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

Portal LifeSiteNews.com twierdzi, że niemiecki rząd jest wyczulony na kwestię eutanazji. W przeszłości w następstwie nazistowskiej polityki w kraju zamordowano około 70 tys. osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.