Niemcy: kard. Ryłko, skrytykował ”kulturę postmodernistyczną”

2008-09-16 00:00:00

Kard. Stanisław Ryłko, skrytykował „kulturę postmodernistyczną”, która mówi krzyżowi – „nie” i wznosi ołtarze dla władzy, przyjemności i błędnie pojmowanej wolności pozbawionej zasad i granic. – Nawet wśród chrześcijan pojawiają się głosy, rozmiękczające radykalne zasady Ewangelii – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich 14 września w katedrze w Fuldzie. Watykański hierarcha wziął udział w zakończeniu kongresu „Radość w wierze” zorganizowanego przez Forum Katolików Niemieckich.

Nawiązując do hasła tegorocznego kongresu: „Budować przyszłość wraz z Kościołem” hierarcha podkreślił centralne orędzie, że przez śmierć i zmartwychwstanie Jezus Chrystus zwyciężył grzech świata. Zwrócił uwagę, że jest to podstawowy warunek dla chrześcijan w budowaniu przez nich przyszłości.

W telegramie do uczestników kongresu papież Benedykt XVI zapewnił niemieckich katolików, że ich „niezłomna wierność wierze katolickiej, Kościołowi i urzędowi papieskiemu jest gwarancją jedności i uniwersalności Kościoła powszechnego”. Jednocześnie papież wyraził niepokój, że w Niemczech istnieje zagrożenie w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom, wzrasta ignorancja religijna, a Kościół jest coraz mniej obecny w życiu społecznym i politycznym.

Telegramy do uczestników kongresu przesłali także przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch, metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner oraz pełniący obowiązki premiera rządu Hesji Roland Koch. Kard. Meisner życzył uczestnikom, aby w budowaniu przyszłości wraz z Kościołem wypełniali swoje życie duchem Ewangelii. Abp Zollitsch napisał, że „budowanie przyszłości wymaga silnej bazy, celu i orientacji - wszystko to daje Ewangelia”. Natomiast niemiecki polityk Koch zwrócił uwagę, że w świecie, który staje się coraz bardziej nieprzewidywalny, ważne jest posiadanie duchowej przystani i towarzyszenie ludziom w ich drodze.

W kongresie uczestniczyło ponad tysiąc osób. Jego organizator, Forum Katolików Niemieckich, istnieje od 2000 roku i jest określane, jako „stowarzyszenie katolików wiernych papieżowi i Kościołowi”. Jego główna siedziba znajduje się w Kaufering w Bawarii.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.