Kard. Stanisław Ryłko, skrytykował „kulturę postmodernistyczną”, która mówi krzyżowi – „nie” i wznosi ołtarze dla władzy, przyjemności i błędnie pojmowanej wolności pozbawionej zasad i granic. – Nawet wśród chrześcijan pojawiają się głosy, rozmiękczające radykalne zasady Ewangelii – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich 14 września w katedrze w Fuldzie. Watykański hierarcha wziął udział w zakończeniu kongresu „Radość w wierze” zorganizowanego przez Forum Katolików Niemieckich.
Nawiązując do hasła tegorocznego kongresu: „Budować przyszłość wraz z Kościołem” hierarcha podkreślił centralne orędzie, że przez śmierć i zmartwychwstanie Jezus Chrystus zwyciężył grzech świata. Zwrócił uwagę, że jest to podstawowy warunek dla chrześcijan w budowaniu przez nich przyszłości.
W telegramie do uczestników kongresu papież Benedykt XVI zapewnił niemieckich katolików, że ich „niezłomna wierność wierze katolickiej, Kościołowi i urzędowi papieskiemu jest gwarancją jedności i uniwersalności Kościoła powszechnego”. Jednocześnie papież wyraził niepokój, że w Niemczech istnieje zagrożenie w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom, wzrasta ignorancja religijna, a Kościół jest coraz mniej obecny w życiu społecznym i politycznym.
Telegramy do uczestników kongresu przesłali także przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch, metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner oraz pełniący obowiązki premiera rządu Hesji Roland Koch. Kard. Meisner życzył uczestnikom, aby w budowaniu przyszłości wraz z Kościołem wypełniali swoje życie duchem Ewangelii. Abp Zollitsch napisał, że „budowanie przyszłości wymaga silnej bazy, celu i orientacji - wszystko to daje Ewangelia”. Natomiast niemiecki polityk Koch zwrócił uwagę, że w świecie, który staje się coraz bardziej nieprzewidywalny, ważne jest posiadanie duchowej przystani i towarzyszenie ludziom w ich drodze.
W kongresie uczestniczyło ponad tysiąc osób. Jego organizator, Forum Katolików Niemieckich, istnieje od 2000 roku i jest określane, jako „stowarzyszenie katolików wiernych papieżowi i Kościołowi”. Jego główna siedziba znajduje się w Kaufering w Bawarii.
Źródło: KAI