Niemcy: Kościół nie trafia do większej części młodzieży

2008-04-07 00:00:00

Mimo wielkiego przeżycia, jakim dla społeczeństwa niemieckiego był Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii i mimo euforii związanej z wyborem papieża-Niemca, większość młodzieży tego kraju zachowuje znaczny dystans do Kościoła katolickiego. Jednocześnie we wszystkich środowiskach młodzieżowych daje się zauważyć wielkie pragnienie duchowości i poszukiwanie sensu życia, ale Kościół i jego silne zasady wiary nie odgrywają tu większej roli. Potwierdzają to wyniki badań, ogłoszone 1 kwietnia w Kolonii.

Oddziaływanie ŚDM jest niemal niedostrzegalne w życiu codziennym - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA Carsten Wippermann, odpowiedzialny za badania przeprowadzone przez instytut „ Sinus-Sociovision”z Heidelbergu. Podkreślił on, że dla wielu młodych Niemców Kościół jest jedną z wielu propozycji w poszukiwaniu sensu. Wybierając jedną z nich młody człowiek najczęściej zastanawia się bardzo konkretnie, co przyniesie mu osobistą korzyść i co mogłoby poprawić jego wizerunek wśród rówieśników.

Badania zostały przeprowadzone wśród 5 500 młodych ludzi na zlecenie Związku Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ) i dzieła pomocy biskupów niemieckich „Misereor”. Ze 110 respondentami przeprowadzono szczegółowe wywiady m.in. na temat ich stylu życia, korzystania z mediów, czy stosunku wobec wartości.

Z badań wynika, że Kościół katolicki i jego organizacje docierają jedynie do trzech spośród siedmiu „platform życia młodzieży”, stworzonych na potrzeby tej pracy badawczej: do sfery „tradycyjnej”, „obywatelskiej” i „ post-materialnej”. W tym obszarze żyje ok. jednej czwartej wszystkich młodych ludzi. Jednak socjologowie prognozują, że te trzy wymienione sfery systematycznie się kurczą. Dla Kościoła i organizacji kościelnych oznacza to, że będą traciły coraz więcej młodzieży - stwierdził Wippermann.

Kościół i organizacje kościelne mają tylko sporadyczny kontakt z prognozowaną przez „Sinus” przyszłą grupą kierowniczą, ludźmi dynamicznymi, rzutkimi i podatnymi na eksperymentowanie. Oblicza się, że stanowią oni obecnie 39 proc. młodzieży. Ludzi z tego gremium – według autorów opracowania - charakteryzuje pragmatyzm oraz znajomość technologii i mediów, a także ogólne nastawienie na korzystanie z życia. Tej koncepcji na życie nie znajdują w Kościele katolickim.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.