Po 26 latach spędzonych w więzieniu były terrorysta z lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Christian Klar wyjdzie warunkowo na wolność 3 stycznia przyszłego roku – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. Decyzję w tej sprawie podjął Wyższy Sąd Krajowy w Stuttgarcie.
Niemieccy sędziowie uznali, że Klar nie stanowi już zagrożenia dla porządku publicznego. To, że były terrorysta do dziś nie wykazał skruchy za popełnione morderstwa, nie jest ich zdaniem powodem do „przetrzymywania go w więzieniu” – podkreśla serwis rp.pl.
– Każdy skazany ma prawo ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Sąd rozpatruje wyłącznie, czy nie ma ryzyka, że wróci on do działalności przestępczej. Skrucha czy poczucie winy skazanego nie odgrywają tu żadnej roli – uważa rzeczniczka sądu Josefine Köblitz. Według niej sąd żałuje wprawdzie, że Klar nie zdystansował się od swych zbrodni, uważa jednak, że były terrorysta, rezygnując z walki zbrojnej, „pokazał, że się zmienił”. – Uczestniczył w rozwiązaniu RAF w 1998 roku. Sąd ocenił to pozytywnie – podkreśla Köblitz.
W latach 70. Klar był – obok Brigitte Mohnhaupt – jednym z liderów tak zwanego drugiego pokolenia skrajnie lewicowej RAF– przypomina rp.pl. 56-letni obecnie Klar został skazany w 1985 roku na pięciokrotną karę dożywotniego więzienia za udział morderstwach dziewięciu osób. Za kratami przebywa od aresztowania w listopadzie 1982 roku.
Frakcja Czerwonej Armii była skrajnie lewacką organizacją terrorystyczną. Powstała w wyniku radykalizacji części uczestników trwających od 1967 roku studenckich protestów. Klar brał udział w najbardziej spektakularnych zamachach czerwonych terrorystów. Za udowodniony uznano współudział Klara w zastrzeleniu prokuratora generalnego Siegfrieda Bubacka i prezesa Dresdner Bank Juergena Ponto oraz w porwaniu, a następnie zamordowaniu szefa związku pracodawców Hannsa Martina Schleyera w 1977 roku.
Celem "drugiego pokolenia" RAF było doprowadzenie do zwolnienia przebywających w więzieniu założycieli tej lewackiej organizacji, w tym Andreasa Baadera, Urlike Meinhof i Gudrun Ensslin – przypomina rp.pl. RAF rozwiązała się dopiero w 1998 roku. W przeprowadzonych przez organizację zamachach zginęły 34 osoby. Śmierć poniosło równocześnie 27 terrorystów.
Źródło: rp.pl