Niemcy: luteranie Niemiec wschodnich mają swoją ”biskupkę”

2009-03-31 00:00:00
Niemcy: luteranie Niemiec wschodnich mają swoją ”biskupkę”

Ilse Junckerman zostania pierwszą we wschodnich Niemczech, a czwartą w całych Niemczech kobietą, powołaną na urząd „biskupi” przez luteran. Ta 51-letnia obecnie pastorka została wybrana 21 marca głową wspólnoty, obejmującej kraje związkowe Saksonii-Anhaltu i Turyngii. Swe stanowisko obejmie 29 sierpnia na okres 10 lat.

Pierwszą kobietą, która objęła w Niemczech urząd „biskupi”, była w 1992 Maria Jepsen, powołana na to stanowisko w Hamburgu. W 1999 Margot Kässman została „biskupką” Hanoweru i w rok później – Bärbel Wartenberg-Potter stanęła na czele wspólnoty luterańskiej Szlezwiku-Holsztynu. Wszystkie te kobiety są luterankami. Ponadto w 2005 tytułem „biskupim” obdarzono Rosemarie Wenner ze wspólnoty metodystycznej.

Należy pamiętać, że zarówno stan duchowny, jak i godność biskupia nie mają u protestantów tego samego wymiaru, jak w katolicyzmie, prawosławiu czy chrześcijaństwie wschodnim (niechalcedońskim). Tam kapłaństwo uważane jest za sakrament, posługa biskupia natomiast wymaga dodatkowych święceń (sakry) i wiąże się z tzw. sukcesją apostolską, czyli nieprzerwanym ciągiem przekazywania władzy w Kościele, począwszy od apostołów, którzy otrzymali ją od Pana Jezusa.

W tych nurtach protestanckich, w których tytuł biskupa występuje (m.in. luteranie, ewangelicy reformowani czy metodyści), nie wiąże się on z sukcesją apostolską i jest przede wszystkim tytułem a nie wyższym stopniem w hierarchii duchownej, do którego potrzebne są nowe święcenia.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.