Muzułmanie w Kolonii uzyskali zgodę władz miasta na budowę swojej świątyni – donosi „Nasz Dziennik”. Liczne protesty mieszkańców Kolonii spowodowały jednak, że meczet będzie mniejszy niż pierwotnie planowano.
Według pierwszych i już prawie zatwierdzonych planów miał powstać największy w Europie meczet. Sama powierzchnia przeznaczona do modlitwy miała liczyć 2150 m kw., powierzchnia wokół meczetu – ponad 2500 m kw. Meczet miał być zwieńczony 34-metrową kopułą. Po bokach miały stanąć dwie 55-metrowe wieże.
Protesty mieszkańców Kolonii przyniosły częściowy skutek. Zgoda na budowę meczetu została utrzymana, ale nowe plany znacznie zmieniły jego wielkość - o jedną czwartą w stosunku do pierwotnego projektu.
Zdaniem dużej grupy kolończyków, nowo powstały meczet będzie wypowiedzeniem wojny procesowi wzajemnej integracji. W Kolonii powstało obywatelskie stowarzyszenie "Pro Koeln", które jest zdecydowanie przeciwne budowie meczetu – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Na ulice miasta kilkakrotnie wychodzili mieszkańcy w proteście przeciwko tej budowie, protestował także koloński biskup, ks. kard. Joachim Meisner.
Według danych Niemieckiego Episkopatu, w ciągu 50 lat (1950-2000) liczba katolików uczęszczających na Msze święte zmalała nad Renem z 12 do jedynie 4 milionów. Roczniki statystyczne podają z kolei, że obecnie liczbę muzułmanów w Niemczech szacuje się na 4 miliony, a zdecydowana większość z nich regularnie praktykuje swoją religię – informuje „NDz”.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025