Niemcy: radykalny laicyzm lewicy

2010-11-24 00:00:00
Niemcy: radykalny laicyzm lewicy

Zdjęcie krzyży ze ścian w instytucjach państwowych, wprowadzenie do szkół etyki zamiast religii, usunięcie z konstytucji odniesienia do Boga, zaprzestanie transmisji radiowych niedzielnych nabożeństw – to niektóre z postulatów wysuniętych przez laicką grupę inicjatywną w SPD. O radykalnym laicyzmie, który coraz silniej daje o sobie znać pisze w korespondencji z Niemiec dziennik „Rzeczpospolita”.

Laicka grupa inicjatywna w SPD liczy już kilkaset osób. Jest wśród nich wielu znanych socjaldemokratycznych polityków. W ramach SPD ma zostać utworzona laicka grupa robocza. – W SPD działa już grupa robocza żydowskich socjaldemokratów oraz grupa lesbijek i gejów, jest więc także miejsce na naszą inicjatywę – twierdzi jej autor Nils Olpitz-Leithaft, deputowany SPD do parlamentu Badenii-Wirtembergii.

Utworzenie takiej grupy w SPD przekreśliłoby kilkadziesiąt lat współpracy socjaldemokratów z Kościołami – ostrzega katolicki arcybiskup Robert Zollitsch, przewodniczący episkopatu Niemiec. Oburzenia nie kryją ugrupowania chadeckie, czemu dała wyraz we wczorajszym artykule we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” minister nauki Annette Schavan, wiceprzewodnicząca CDU.

„Rz” zastanawia się czy w Niemczech już szerzy się radykalny laicyzm na wzór hiszpański. – Tak nie jest, ale widać wyraźnie, że wielu polityków dochodzi do przekonania, że za pomocą laicyzmu można uprawiać politykę – tłumaczy Ludwig Ring Eifel. Szef niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej zwraca uwagę, że jedna trzecia Niemców uważa się za ateistów. Ludzie ci twierdzą, że nie mają należytej reprezentacji politycznej, i zgłaszają obiekcje wobec wspierania Kościołów i instytucji religijnych z ich podatków.

Źródło: „Rzeczpospolita”
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!