W Niemczech pojawiły się pierwsze reakcje na instrukcję dotyczącą Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Opublikowana w Watykanie 13 maja br. instrukcja Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” na temat stosowania Listu Apostolskiego - Motu proprio "Summorum Pontificum" Benedykta XVI ma się przyczynić do pojednania w Kościele, poprawnej interpretacji i właściwego stosowania dokumentu Ojca Świętego, wydanego 7 lipca 2007 r.
Instrukcja określa m.in., kto może sprawować Mszę św. w rycie nadzwyczajnym, kto wydaje zezwolenia na jej odprawianie i na jakich zasadach ma być sprawowana oraz do kogo można zwrócić się ze skargą, w razie, gdy biskup diecezjalny nie udzieli stosownej zgody.
W reakcji na nowy dokument papieski, Konferencja Episkopatu Niemiec podkreśliła, że instrukcja nie zawiera "żadnych istotnych innowacji", a zainteresowanie „starą” Mszą w Niemczech jest niewielkie. Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. Hans Langendorfer, podkreślił, że „dokument nie będzie miał ogromnego wpływu na praktykę Kościoła”. – W chwili obecnej, stara Msza odprawiana jest tylko w 128 miejscach na 11383 parafie – zauważa duchowny.
Z wielkim uznaniem o dokumencie Ojca Świętego wypowiedział się natomiast profesor Helmut Hoping z Uniwersytetu we Fryburgu. Pochwalił on instrukcję, która jego zdaniem „wiele wyjaśnia”. Prof. Hoping spodziewa się także, że Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będzie teraz częściej odprawiana w tych miejscach, gdzie była dotychczas celebrowana.
Benedikt Kranemann, przewodniczący Stowarzyszenia Katolickich Liturgistów (Arbeitsgemeinschaft Katholischer Liturgiewissenschaftler), ubolewał z kolei, że tak naprawdę Watykan nie zezwolił na jakąkolwiek krytykę ze strony konferencji biskupów i teologów, dot. wprowadzenia dwóch równoległych form liturgii.
Z instrukcji cieszy się Bractwo św. Piusa X, które uważa, że papież teraz bardziej kategorycznie zabronił tłumienia tego typu Mszy św. i „dostarczył niezbędnych narzędzi do zwalczani arbitralnych decyzji biskupów”.
Źródło: Pray Tell, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy