Niemcy: reakcje duchownych po opublikowaniu instrukcji komisji ”Ecclesia Dei”

2011-05-16 00:00:00
Niemcy: reakcje duchownych po opublikowaniu instrukcji komisji ”Ecclesia Dei”


W Niemczech pojawiły się pierwsze reakcje na instrukcję dotyczącą Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Opublikowana w Watykanie 13 maja br. instrukcja Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” na temat stosowania Listu Apostolskiego - Motu proprio "Summorum Pontificum" Benedykta XVI ma się przyczynić do pojednania w Kościele, poprawnej interpretacji i właściwego stosowania dokumentu Ojca Świętego, wydanego 7 lipca 2007 r.

Instrukcja określa m.in., kto może sprawować Mszę św. w rycie nadzwyczajnym, kto wydaje zezwolenia na jej odprawianie i na jakich zasadach ma być sprawowana oraz do kogo można zwrócić się ze skargą, w razie, gdy biskup diecezjalny nie udzieli stosownej zgody. 

W reakcji na nowy dokument papieski, Konferencja Episkopatu Niemiec podkreśliła, że instrukcja nie zawiera "żadnych istotnych innowacji", a zainteresowanie „starą” Mszą w Niemczech jest niewielkie. Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. Hans Langendorfer, podkreślił, że „dokument nie będzie miał ogromnego wpływu na praktykę Kościoła”.  – W chwili obecnej, stara Msza odprawiana jest tylko w 128 miejscach na 11383 parafie – zauważa duchowny.

Z wielkim uznaniem o dokumencie Ojca Świętego wypowiedział się natomiast profesor Helmut Hoping z Uniwersytetu we Fryburgu. Pochwalił on instrukcję, która jego zdaniem „wiele wyjaśnia”. Prof. Hoping spodziewa się także, że Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będzie teraz częściej odprawiana w tych miejscach, gdzie była dotychczas celebrowana.

Benedikt Kranemann, przewodniczący Stowarzyszenia Katolickich Liturgistów (Arbeitsgemeinschaft Katholischer Liturgiewissenschaftler), ubolewał z kolei, że tak naprawdę Watykan nie zezwolił na jakąkolwiek krytykę ze strony konferencji biskupów i teologów, dot. wprowadzenia dwóch równoległych form liturgii. 

Z instrukcji cieszy się Bractwo św. Piusa X, które uważa, że papież teraz bardziej kategorycznie zabronił tłumienia tego typu Mszy św. i „dostarczył niezbędnych narzędzi do zwalczani arbitralnych decyzji biskupów”.

Źródło: Pray Tell, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.