Niemcy: sukces gospodarczy możliwy dzięki firmom rodzinnym

2011-05-23 00:00:00
Niemcy: sukces gospodarczy możliwy dzięki firmom rodzinnym


O sukcesie gospodarczym Niemiec nie decyduje wielki przemysł, ale tysiące małych i średnich firm rodzinnych, zatrudniających dwie trzecie pracowników. W
pierwszym kwartale 2011 r. Niemcy odnotowały 1,5 proc. wzrost gospodarczy. To największy wzrost zarejestrowany z roku na rok od czasu zjednoczenia. Wyniki gospodarcze wyraźnie poprawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, przekraczając poziom sprzed kryzysu z początku 2008 roku. 

Według danych opublikowanych na początku tygodnia, znacznie poprawił się eksport (w marcu osiągnął on wyjątkowo wysoki poziom 98,3 mld euro) i spadło bezrobocie, poniżej 3 mln osób, po raz pierwszy w ciągu ostatnich 19 lat.

Ożywienie gospodarcze to zasługa małych i średnich firm, umiejących się dostosować do potrzeb rynku. Są to najczęściej niewielkie zakłady produkcyjne, prowadzone przez jego właścicieli – często rodziny wielopokoleniowe, które zatrudniają lojalnych pracowników lokalnych, przeszkolonych w firmie w ramach praktyk zawodowych. 

Ponad dwie trzecie tego typu firm znajduje się w małych miastach i na obszarach wiejskich – zwłaszcza w Nadrenii i Badenii-Wirtembergii. Średnio działają one na rynku od ponad 70 lat i zatrudniają ponad dwie trzecie pracowników w kraju. W sumie wytwarzają połowę PKB. 

Firmy rodzinne zwykle koncentrują się na produkcji rzeczy podstawowych, niezbędnych maszyn, urządzeń, czy narzędzi. – Mocnymi stronami małych i średnich firm, działających na lokalnym rynku, jest ich koncentracja na długoterminowym przetrwaniu i lojalność wobec pracowników oraz dostawców – uważa  konsultant w zakresie zarządzania, Bernd Venohr.  

Właściciele tak zarządzają firmami, aby przetrwały one do następnego pokolenia. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że firmy takie, nawet w dobie kryzysu i drastycznego spadku liczby zamówień, koncentrują się na  utrzymaniu wykwalifikowanych pracowników. Inwestują w badania, rozwój i sprzedaż, podczas gdy wiele spółek państwowych – gdy spada liczba zamówień – w pierwszej kolejności decydują się na zwolnienia pracowników, by osiągnąć krótkoterminowe cele i doraźną poprawę wyników finansowych. Firmy, które nie zwalniają wykwalifikowanego personelu, są w stanie bardzo szybko odbić się od dna, gdy koniunktura się polepszy.

Niemieckie firmy koncentrują się na produkcji przemysłowej, bardziej niż przedsiębiorstwa w innych państwach, np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych i wyjątkowo dbają o jakość wytworzonych towarów.

Źródło: „The Local Germany’s News”, AS

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!