Niemcy: sukces gospodarczy możliwy dzięki firmom rodzinnym

2011-05-23 00:00:00
Niemcy: sukces gospodarczy możliwy dzięki firmom rodzinnym


O sukcesie gospodarczym Niemiec nie decyduje wielki przemysł, ale tysiące małych i średnich firm rodzinnych, zatrudniających dwie trzecie pracowników. W
pierwszym kwartale 2011 r. Niemcy odnotowały 1,5 proc. wzrost gospodarczy. To największy wzrost zarejestrowany z roku na rok od czasu zjednoczenia. Wyniki gospodarcze wyraźnie poprawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, przekraczając poziom sprzed kryzysu z początku 2008 roku. 

Według danych opublikowanych na początku tygodnia, znacznie poprawił się eksport (w marcu osiągnął on wyjątkowo wysoki poziom 98,3 mld euro) i spadło bezrobocie, poniżej 3 mln osób, po raz pierwszy w ciągu ostatnich 19 lat.

Ożywienie gospodarcze to zasługa małych i średnich firm, umiejących się dostosować do potrzeb rynku. Są to najczęściej niewielkie zakłady produkcyjne, prowadzone przez jego właścicieli – często rodziny wielopokoleniowe, które zatrudniają lojalnych pracowników lokalnych, przeszkolonych w firmie w ramach praktyk zawodowych. 

Ponad dwie trzecie tego typu firm znajduje się w małych miastach i na obszarach wiejskich – zwłaszcza w Nadrenii i Badenii-Wirtembergii. Średnio działają one na rynku od ponad 70 lat i zatrudniają ponad dwie trzecie pracowników w kraju. W sumie wytwarzają połowę PKB. 

Firmy rodzinne zwykle koncentrują się na produkcji rzeczy podstawowych, niezbędnych maszyn, urządzeń, czy narzędzi. – Mocnymi stronami małych i średnich firm, działających na lokalnym rynku, jest ich koncentracja na długoterminowym przetrwaniu i lojalność wobec pracowników oraz dostawców – uważa  konsultant w zakresie zarządzania, Bernd Venohr.  

Właściciele tak zarządzają firmami, aby przetrwały one do następnego pokolenia. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że firmy takie, nawet w dobie kryzysu i drastycznego spadku liczby zamówień, koncentrują się na  utrzymaniu wykwalifikowanych pracowników. Inwestują w badania, rozwój i sprzedaż, podczas gdy wiele spółek państwowych – gdy spada liczba zamówień – w pierwszej kolejności decydują się na zwolnienia pracowników, by osiągnąć krótkoterminowe cele i doraźną poprawę wyników finansowych. Firmy, które nie zwalniają wykwalifikowanego personelu, są w stanie bardzo szybko odbić się od dna, gdy koniunktura się polepszy.

Niemieckie firmy koncentrują się na produkcji przemysłowej, bardziej niż przedsiębiorstwa w innych państwach, np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych i wyjątkowo dbają o jakość wytworzonych towarów.

Źródło: „The Local Germany’s News”, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.