Niemcy: Traktat Lizboński - tak, ale po wzmocnieniu roli niemieckiego parlamentu

2009-07-01 00:00:00

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał traktat lizboński za zgodny z konstytucją. Zastrzegł jednak, że zanim zostanie ratyfikowany trzeba dokonać zmian w przepisach, które uregulują wpływ niemieckiego parlamentu na kształtowanie unijnego prawa – informuje portal rp.pl.

W związku z werdyktem Trybunału w Karlsruhe nadzwyczajne posiedzenie Bundestagu ma się odbyć w sierpniu. Prezydent Horst Kohler będzie mógł podpisać traktat dopiero po zmianie procedury akceptacji przez parlament unijnych aktów prawnych.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału parlament będzie musiał udzielać każdorazowo zgody na wejście prawa unijnego w życie na terenie Niemiec, zwłaszcza w sprawach prawa karnego czy misji zagranicznych Bundeswehry.

Sędziowie dali wyraz obawom, że postępujący proces przejmowania kompetencji przez organy UE ograniczy zakres suwerenności Niemiec – mówi prof. Michael Brenner z uniwersytetu w Jenie. Trybunał zaznaczył też, że sprzeczne z Konstytucją RFN byłoby utworzenia federacji państw członkowskich UE.

Nowy traktat UE zaskarżyli do trybunału poseł bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Peter Gauweiler, postkomunistyczna partia Lewica, przewodniczący Partii Ekologiczno-Demokratycznej Klaus Buchner, a także grupa polityków i ekonomistów, na czele której stoi były eurodeputowany i syn przywódcy nieudanego spisku na życie Hitlera w 1944 roku Franz Ludwig Schenk Graf von Stauffenberg – czytamy na portalu rp.pl.

Traktat lizboński ratyfikowały już obie izby niemieckiego parlamentu, ale prezydent czekał z podpisem na wyrok w sprawie trzech skarg konstytucyjnych. I choć zostały wczoraj odrzucone, ich wnioskodawcy uznali wyrok za satysfakcjonujący. – Umacnia kompetencje parlamentu i to jest najważniejsze – tłumaczył Peter Gauweiler, poseł CSU.

Źródło: rp.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.