Niemcy: Traktat Lizboński - tak, ale po wzmocnieniu roli niemieckiego parlamentu
2009-07-01 00:00:00
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał traktat lizboński za zgodny z konstytucją. Zastrzegł jednak, że zanim zostanie ratyfikowany trzeba dokonać zmian w przepisach, które uregulują wpływ niemieckiego parlamentu na kształtowanie unijnego prawa – informuje portal rp.pl.
W związku z werdyktem Trybunału w Karlsruhe nadzwyczajne posiedzenie Bundestagu ma się odbyć w sierpniu. Prezydent Horst Kohler będzie mógł podpisać traktat dopiero po zmianie procedury akceptacji przez parlament unijnych aktów prawnych.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału parlament będzie musiał udzielać każdorazowo zgody na wejście prawa unijnego w życie na terenie Niemiec, zwłaszcza w sprawach prawa karnego czy misji zagranicznych Bundeswehry.
– Sędziowie dali wyraz obawom, że postępujący proces przejmowania kompetencji przez organy UE ograniczy zakres suwerenności Niemiec – mówi prof. Michael Brenner z uniwersytetu w Jenie. Trybunał zaznaczył też, że sprzeczne z Konstytucją RFN byłoby utworzenia federacji państw członkowskich UE.
Nowy traktat UE zaskarżyli do trybunału poseł bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Peter Gauweiler, postkomunistyczna partia Lewica, przewodniczący Partii Ekologiczno-Demokratycznej Klaus Buchner, a także grupa polityków i ekonomistów, na czele której stoi były eurodeputowany i syn przywódcy nieudanego spisku na życie Hitlera w 1944 roku Franz Ludwig Schenk Graf von Stauffenberg – czytamy na portalu rp.pl.
Traktat lizboński ratyfikowały już obie izby niemieckiego parlamentu, ale prezydent czekał z podpisem na wyrok w sprawie trzech skarg konstytucyjnych. I choć zostały wczoraj odrzucone, ich wnioskodawcy uznali wyrok za satysfakcjonujący. – Umacnia kompetencje parlamentu i to jest najważniejsze – tłumaczył Peter Gauweiler, poseł CSU.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.