Niemieccy politycy zastanawiają się nad wprowadzeniem szariatu

2012-02-13 00:00:00
Niemieccy politycy zastanawiają się nad wprowadzeniem szariatu


Minister spraw wewnętrznych państwa związkowego Nadrenia-Palatynat, Jochen Hartloff uważa, że powinno się zezwolić na stosowanie w niemieckim systemie prawnym islamskiego prawa, regulującego kwestie cywilne takie jak sprawy małżeństwa i rozwodu. Propozycja Hartloffa, chociaż skrytykowana przez niektórych polityków, to przez innych przyjęta została ze zrozumieniem.

Jochen Hartloff, minister spraw wewnętrznych w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w wywiadzie dla berlińskiego brukowca „BZ”, powiedział, że prawo szariatu w „formie nowoczesnej” mogłoby być dopuszczalne w Niemczech.

W komentarzach opublikowanych w ub. piątek w lewicowej gazecie „Süddeutsche Zeitung”, Hartloff wyjaśniał, że stosowanie islamskiego kodeksu moralnego „z pewnością można sobie wyobrazić, jeśli chodzi o kwestie odnoszące się do prawa cywilnego”.

Socjaldemokrata Hartloff tłumaczył, że miał na myśli konkretnie zastosowanie prawa szariatu w odniesieniu do kwestii prawa rodzinnego, takich jak rozwód i płacenie lub zwolnienie z płacenia alimentów „pobożnych muzułmanów”. Stwierdził, że stosowanie reguł szariatu, może pomóc uniknąć wrogości w takich przypadkach.

Reakcja na jego słowa nie była jednoznaczna. Jörg-Uwe Hahn, minister sprawiedliwości w Hesji skrytykował wypowiedź Hartloffa, mówiąc, że w niemieckim systemie prawnym sądy szariatu są niepotrzebne. Wypowiedź polityka skrytykował także eurodeputowany Stephan Mayer, wywodzący się z Unii Chrześcijańsko-Społecznej, związanej z kanclerz Angelą Merkel. Zażądał on nawet dymisji ministra kraju związkowego, który popiera tak skandaliczne pomysły. Mayer stwierdził: – W Niemczech nie ma miejsca na prawo islamskie. Szariat jest barbarzyński i nieludzki we wszystkich swoich formach.

Pewne normy prawa szariatu są obecnie dopuszczone w brytyjskim systemie prawnym, zwłaszcza w odniesieniu do spraw dotyczących małżeństwa i rozwodu. Sądy, rozstrzygające niektóre sprawy w oparciu o prawo szariatu istnieją również – mimo dezaprobaty konserwatywnych polityków – w niektórych częściach Grecji. Dlatego też niektórzy politycy niemieccy zastanawiają się, czy nie zezwolić na stosowanie wybranych elementów tego prawa we własnym kraju, by w ten sposób pomagać muzułmanom w integracji. (sic!)

Michael Frieser, ekspert w sprawach integracyjnych w niemieckim parlamencie uważa, że muzułmańscy sędziowie pokoju mogliby być wykorzystywani do przygotowania podstaw dla cywilnych wyroków. W wywiadzie dla gazety „Suddeutsche Zeitung” mówił, że nie ma nic przeciwko temu, aby imigranci domagali się orzeczeń, zgodnych z ich systemami prawnymi. Ma to jego zdaniem służyć sprawie integracji. (sic!)

Źródło: Spiegel.online, AS

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!