Nieprzyjęcie Jezusa wyraża się w odrzuceniu krzyża i wrogości wobec Kościoła
2011-12-25 00:00:00

Nieprzyjęcie Jezusa nie było tylko jednorazowym epizodem w historii, ono powtarza się w całych dziejach zbawienia, przyjmując formę obojętności, urządzania sobie życia na własną rękę, jakby Bóg nie istniał” - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Boże Narodzenie w katedrze na Wawelu. Hierarcha podkreślił, że nieprzyjęcie Jezusa przybiera formy otwartej wrogości, wyrażającej się w odrzuceniu krzyża i wrogości wobec Kościoła.
„Jezus był zawsze i nadal jest znakiem sprzeciwu. On potrzebuje naszego żywego świadectwa, aby przekonać opornych, aby dotrzeć do serc ludzi nierozumiejących Jego Ewangelii” - mówił kardynał.
Podczas uroczystej Mszy św. na Wawelu kard. Dziwisz zauważył, że Jezus wkraczał w niełatwy świat, zrujnowany przez zło i grzech, przez człowieka, który oddalił się od swego Stwórcy, odcinając się od swoich źródeł i korzeni. „Wiemy, że Jezus mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania odmienił radykalnie sytuację człowieka. Również dzisiaj Jezus wkracza w nasz świat pełen egoizmu, napięć i konfliktów” - mówił hierarcha w homilii. „Wkracza w „ruiny” naszych marzeń, planów i nadziei, aby pomóc nam zrekonstruować nasze życie i nadać sens wszystkiemu, również temu, co najtrudniejsze w naszym losie” - dodał.
Kardynał pytał czy rzeczywiście Jezus Chrystus jest dla nas światłem? Czy szukamy u Niego odpowiedzi na najważniejsze pytania? Czy w świetle Jego słowa oceniamy naszą osobistą postawę, a także wydarzenia, których jesteśmy świadkami? Metropolita krakowski zwrócił uwagę na to, że dla przychodzącego na świat Jezusa zabrakło miejsca w betlejemskiej gospodzie. „Niestety, nieprzyjęcie Jezusa nie było tylko jednorazowym epizodem w historii, ono powtarza się w całych dziejach zbawienia” - podkreślił kardynał. „Czasem przyjmuje formę obojętności, urządzania sobie życia na własną rękę, jakby Bóg nie istniał, jakby wydarzenie nocy betlejemskiej nie miało miejsca” - wyjaśniał. I dodał, że czasem nieprzyjęcie Jezusa przybiera formy otwartej wrogości, wyrażającej się również w odrzuceniu krzyża – symbolu największej miłości, a także wrogości wobec Kościoła – wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.
Kard. Dziwisz postawił pytanie jaką możemy i powinniśmy przyjąć postawę wobec tej rzeczywistości, obecnej również w naszych polskich środowiskach? „Jezus był zawsze i nadal jest znakiem sprzeciwu. On potrzebuje naszego żywego świadectwa, aby przekonać opornych, aby dotrzeć do serc ludzi nierozumiejących Jego Ewangelii” - zaznaczył.
Metropolita zwrócił uwagę, że poruszający jest fakt, że bł. Jan Paweł II wielokrotnie sprawował Eucharystię w katedrze na Wawelu, stąd również umacniał swoich braci w wierze w niełatwych dla Kościoła i Narodu czasach. Na koniec kard. Dziwisz złożył życzenia wszystkim współtworzącym archidiecezję krakowską oraz gościom i mieszkańcom Krakowa i jego władzom. „Z królewskiej katedry Wawelskiej składamy najlepsze życzenia naszym Rodakom oraz wszystkim dźwigającym ciężar odpowiedzialności za kształt życia społecznego, gospodarczego i politycznego w naszej Ojczyźnie” - mówił hierarcha. „Naszą myśl kierujemy w stronę wzgórza Watykańskiego, życząc Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI świateł Ducha Świętego i potrzebnych sił do kierowania nawą Kościoła” - podkreślił.
Żródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.