Nigeria: masowe zatrzymania terrorystów nie powstrzymały exodusu chrześcijan

2012-01-26 00:00:00
Nigeria: masowe zatrzymania terrorystów nie powstrzymały exodusu chrześcijan

Nigeryjskie władze zatrzymały ponad 150 osób podejrzanych o związki z islamistyczną grupą Boko Haram. Mimo tego, ok. 35 tys. chrześcijan opuściło swoje domostwa w północnej części kraju z powodu trwającej od tygodni fali przemocy – donosi przedstawiciel międzynarodowego dzieła „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.
 
Na początku stycznie Abul Qaqa, rzecznik radykalnej sekty islamskiej Boko Haram, przedłożył chrześcijanom trzydniowe ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północy kraju. „Ostatecznym celem Boko Haram jest wypędzenie wszystkich chrześcijan z północy” – potwierdził jeden z mieszkańców w rozmowie z “Kirche in Not”.
 
Naoczni świadkowie donoszą, że ludzie „po prostu uciekają na południe z takich regionów jak Jos w nadziei, że tam będą bardziej bezpieczni. Jeden z uciekinierów powiedział, że w wielu miejscowościach wybuchła panika. „Wielu zostawia wszystko i ucieka, aby ratować życie, ponieważ nie wie kiedy wybuchnie kolejna fala przemocy” – powiedział.
 
Większość uciekinierów to chrześcijanie. Poinformowali oni, że w minioną niedzielę zniszczono kościoły w Maidiguri w stanie Borno i Bauchi. 

Według informacji BBC Nigeryjskie władze zatrzymały w środę 158 osób podejrzanych o działalność w Boko Haram. Dwóch z nich zostało zabitych po tym, jak podczas próby ich zatrzymania wybuchła strzelanina. Unia Afrykańska ostrzegła, iż działalność terrorystów może rozprzestrzenić się poza granice Nigerii i zagrozić całej centralnej części kontynentu. 

Jak informuje organizacja praw człowieka Human Rights Watch, od czasu powstania sekta Boko Haram jest odpowiedzialna za śmierć 935 osób, z których 250 zginęło od początku 2012 r.


Źródło: KAI, BBC
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!