Ponad 120 osób zostało aresztowanych podczas zamieszek w miejscowościach Gwada i Minna w środkowowschodniej Nigerii. W Poniedziałek Wielkanocny muzułmanie zaatakowali chrześcijańską procesję i podpalili kościoły.
Po rozpędzeniu procesji napastnicy wtargnęli do kościołów. Najpierw demolowali wnętrza, a potem rozlewali benzynę i podpalali świątynie. Jak twierdzi „Rzeczpospolita” powołując się na lokalne media, w miejscowości Gwada spłonęły dwa kościoły. W Minnie chrześcijanom udało się w porę ugasić pożar prawie 100-letniej świątyni.
Według doniesień BBC, w obu miejscowościach – położonych o ok. 150 km od stolicy kraju Abudży – interweniowały specjalne jednostki policji. Jak na razie nie ma informacji dotyczącej ofiar zamieszek, wiadomo, że licznych rannych przewieziono do szpitala.
Nigeria liczy ok.150 milionów mieszkańców i jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Ok. 50 proc. obywateli wyznaje islam. Są to w przeważającej części sunnici, działa tam też jednakże mniejszość szyicka. Drugą co do wielkości grupę religijną stanowią chrześcijanie, jest ich ok. 40 proc. Do Kościoła katolickiego należy ok. 19 milionów wiernych, zaś do Kościoła Nigerii – członka światowej Wspólnoty Anglikańskiej – ok. 17 milionów. Funkcjonują tam także inne wspólnoty protestanckie.
Zdaniem korespondentów BBC, większość konfliktów w Nigerii wybucha na tle społecznym i nierównego dostępu do dóbr naturalnych – np. ziemi uprawnej. Wiadomo jednak, że napięcia między muzułmanami a chrześcijanami wzrosły od czasu wprowadzenia w niektórych północnych prowincjach kraju szariatu. Pod koniec lutego w starciach międzyreligijnych w Bauchi życie straciło 11 osób, spalono też 12 świątyń. Także w środkowych częściach państwa dochodzi do niepokojów. W listopadzie ub.r w wyniku walk w mieście Jos między zginęło co najmniej 300 osób.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.