Nigeria: senat przyjął projekt ustawy zakazującej homoseksualizmu

2011-12-02 00:00:00
Nigeria: senat przyjął projekt ustawy zakazującej homoseksualizmu


Senat Nigerii zaakceptował projekt ustawy zakazującej wszelkiej legalizacji związków homoseksualnych. Pod koniec października br., podczas australijskiego szczytu przywódców państw Wspólnoty Brytyjskiej w Perth, premier brytyjskiego rządu, David Cameron groził, że kraje afrykańskie, które nie zalegalizują homoseksualizmu, nie otrzymają pomocy finansowej.

Projekt ustawy trafi teraz do izby niższej nigeryjskiej parlamentu. Jeśli zostanie tam przyjęty, podpisze go prezydent Nigerii, Goodluck Jonathan. Dokument mówi, że w świetle prawa tylko małżeństwa między kobietą i mężczyzna są ważne. Za próbę zawarcia związki miedzy przedstawicielami tej samej płci grozi do 14 lat więzienia i 10 lat dla świadków oraz tych, którzy pomagają w zorganizowaniu takiej ceremonii. Projekt zakazuje także działalności organizacjom homoseksualnym i publicznego „okazywania uczuć” przez pary homoseksualne.

Apel premiera Wielkiej Brytanii, w którym Cameron, domagał się legalizacji homoseksualizmu w państwach afrykańskich, spotkał się z ostrą krytyką ze strony większości, przywódców tych państw. Relacje homoseksualne są zakazane w 40 z 53 krajów afrykańskich.

David Mark, przewodniczący nigeryjskiego senatu, podkreśla, że jego państwo nie boi się sankcji spowodowanych uchwalaniem ustawy. – Jesteśmy suwerennym narodem i mamy prawo decydować za nas samych, gdyż żaden kraj nie może mieszać się w to, jak rządzimy państwem. Małżeństwo jednopłciowe jest czymś wbrew naszej kulturze i tradycji. Stoi w sprzeczności z naszymi przekonaniami – zaznacza senator.

Wśród krajów Afryki, które publicznie potępiły wypowiedź brytyjskiego premiera, warunkującego udzielenie pomocy finansowej od legalizacji homozwiązków i przestrzegania „praw” homoseksualistów, były m.in. Uganda, Tanzania, Ghana i Malawi.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.