Nigeria: znów brutalnie zaatakowano chrześcijan
2011-12-25 00:00:00

Co najmniej 19 osób zginęło w zamachu bombowym w pobliżu katolickiego kościoła św. Teresy w miasteczku Madala na przedmieściach stolicy Nigerii - Abudży w czasie Mszy Bożego Narodzenia. Do innego zamachu doszło w kościele protestanckim w mieście Jos w środkowej części kraju, gdzie jednak - jak na razie - nie było zabitych, lecz co najmniej jedna osoba odniosła rany. Do zamachów nikt się nie przyznał, ale powszechnie uważa się, że są one dziełem islamskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram, która ma już na swoim koncie wiele podobnych krwawych czynów.
Rzecznik Krajowej Służby Ratunkowej (NEMA) Yushau Shuaibu, który wcześniej powiedział, że do zamachu doszło w kościele, uściślił później, że nastąpiło to nie w samej świątyni, ale na przebiegającej obok głównej ulicy Madali. Według rzecznika, pracownicy NEMA nie nadążają z wywożeniem zabitych i udzielaniem pomocy licznym rannym, a wiele ambulansów ściągano z innych miast.
Siła wybuchu była tak duża, że co najmniej 10 ciał ofiar znaleziono w dużej odległości od miejsca zdarzenia, zniszczyła 5 samochodów, a w sąsiednich budynkach wypadły szyby z okien. W chwili tragedii w świątyni było bardzo wiele osób.
Nigeryjskie służby bezpieczeństwa uważają, że za zamachami stoi ekstremistyczna organizacja islamska Boko Haram, która od kilku lat dąży do narzucenia całemu krajowi prawa koranicznego - szariatu, które miałoby obowiązywać zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan, mieszkających w tym najludniejszym państwie afrykańskim.
Według brytyjskiej agencji Reuthera, cały teren wokół kościoła jest otoczony przez silne oddziały policji. Tysiące młodych ludzi zablokowały główną drogą wiodącą ze stolicy na północ kraju, gdzie przeważają wyznawcy islamu. Policja i inne siły porządkowe próbują rozproszyć ich, używając m.in. gazów łzawiących.
Jeśli wersja o udziale Boko Haram w obu zamachach potwierdzi się, będzie to kolejna akcja tej organizacji terrorystycznej, wymierzona w miejscowych chrześcijan, a także we władze kraju, oskarżane o korupcję i sprzeciwianie się islamizacji. Tylko w tym roku islamiści dokonali dwóch krwawych zamachów w Abudży, m.in. 26 sierpnia w wyniku samobójczego zamachu na siedzibę przedstawicielstwa ONZ zginęły 23 osoby a co najmniej 76 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia w wyniku serii zamachów w okolicach miasta Jos śmierć poniosły 32 osoby a dalszych kilkanaście zginęło w atakach na kościoły na północnym wschodzie Nigerii.
W starciach zbrojnych między siłami rządowymi a Boko Haram na Północy kraju w ostatnich dwóch dniach zginęło co najmniej 68 osób.
Organizacja ta, której nazwa w miejscowym języku hausa znaczy "Wychowanie zachodnie jest grzeszne", jest ściśle powiązana i uformowana według talibów z Afganistanu. Według ruchów praw człowieka, fanatycy Boko Haram zabili od lipca 2010 r. ponad 250 ludzi.
Źródło:KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.