Nigeria: znów brutalnie zaatakowano chrześcijan

2011-12-25 00:00:00
Nigeria: znów brutalnie zaatakowano chrześcijan

Co najmniej 19 osób zginęło w zamachu bombowym w pobliżu katolickiego kościoła św. Teresy w miasteczku Madala na przedmieściach stolicy Nigerii - Abudży w czasie Mszy Bożego Narodzenia. Do innego zamachu doszło w kościele protestanckim w mieście Jos w środkowej części kraju, gdzie jednak - jak na razie - nie było zabitych, lecz co najmniej jedna osoba odniosła rany. Do zamachów nikt się nie przyznał, ale powszechnie uważa się, że są one dziełem islamskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram, która ma już na swoim koncie wiele podobnych krwawych czynów.


Rzecznik Krajowej Służby Ratunkowej (NEMA) Yushau Shuaibu, który wcześniej powiedział, że do zamachu doszło w kościele, uściślił później, że nastąpiło to nie w samej świątyni, ale na przebiegającej obok głównej ulicy Madali. Według rzecznika, pracownicy NEMA nie nadążają z wywożeniem zabitych i udzielaniem pomocy licznym rannym, a wiele ambulansów ściągano z innych miast.

Siła wybuchu była tak duża, że co najmniej 10 ciał ofiar znaleziono w dużej odległości od miejsca zdarzenia, zniszczyła 5 samochodów, a w sąsiednich budynkach wypadły szyby z okien. W chwili tragedii w świątyni było bardzo wiele osób.

Nigeryjskie służby bezpieczeństwa uważają, że za zamachami stoi ekstremistyczna organizacja islamska Boko Haram, która od kilku lat dąży do narzucenia całemu krajowi prawa koranicznego - szariatu, które miałoby obowiązywać zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan, mieszkających w tym najludniejszym państwie afrykańskim.

Według brytyjskiej agencji Reuthera, cały teren wokół kościoła jest otoczony przez silne oddziały policji. Tysiące młodych ludzi zablokowały główną drogą wiodącą ze stolicy na północ kraju, gdzie przeważają wyznawcy islamu. Policja i inne siły porządkowe próbują rozproszyć ich, używając m.in. gazów łzawiących.

Jeśli wersja o udziale Boko Haram w obu zamachach potwierdzi się, będzie to kolejna akcja tej organizacji terrorystycznej, wymierzona w miejscowych chrześcijan, a także we władze kraju, oskarżane o korupcję i sprzeciwianie się islamizacji. Tylko w tym roku islamiści dokonali dwóch krwawych zamachów w Abudży, m.in. 26 sierpnia w wyniku samobójczego zamachu na siedzibę przedstawicielstwa ONZ zginęły 23 osoby a co najmniej 76 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia w wyniku serii zamachów w okolicach miasta Jos śmierć poniosły 32 osoby a dalszych kilkanaście zginęło w atakach na kościoły na północnym wschodzie Nigerii.

W starciach zbrojnych między siłami rządowymi a Boko Haram na Północy kraju w ostatnich dwóch dniach zginęło co najmniej 68 osób.

Organizacja ta, której nazwa w miejscowym języku hausa znaczy "Wychowanie zachodnie jest grzeszne", jest ściśle powiązana i uformowana według talibów z Afganistanu. Według ruchów praw człowieka, fanatycy Boko Haram zabili od lipca 2010 r. ponad 250 ludzi.


Źródło:KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.