W bestialskim ataku na dwa kościoły zginęło co najmniej trzynaście osób. Sprawcy, najpewniej członkowie radykalnej islamskiej sekty Boko Haram, pozostają bezkarni.
W poniedziałek w północno-centralnym regionie Nigerii doszło do nowych ataków na katolickich wiernych. W mieście Dżos, w którym dochodziło już do krwawych ataków islamskich bojówek, w ataku na kościół zginęło 10 osób. Do podobnego ataku doszło również tego samego dnia w jednej z wiosek znajdujących się w tym samym stanie.
Miejscowy arcybiskup, Ignatius Kaigama, otwarcie mówił o olbrzymim wzburzeniu wiernych skierowanych przeciwko bierności władzy. - Jesteśmy tym zaskoczeni, ponieważ dwa tygodnie temu ta sama grupa zaatakowała jeden z kościołów i myśleliśmy, że na tym się skończy - stwierdził afrykański hierarcha. Tymczasem niespodziewanie dokonano tego bolesnego dla nas aktu i wszyscy, tak młodzi jak dorośli, są wzburzeni. Panuje frustracja, bo wiele zależy od rządu, a chcielibyśmy, żeby definitywnie rozwiązano tę sytuację.
- Między chrześcijanami a muzułmanami jest stałe napięcie, ale fenomen Boko Haram jest tu nowością. Tym ludziom brakuje ludzkiego zrównoważenia. Atakują jak bestie i zabijają bez litości. To fanatyzm, z którym musimy się zmierzyć wszyscy: chrześcijanie i muzułmanie, zwłaszcza liderzy. Jestem przekonany, że są szczerzy muzułmanie, którzy nie mają nic wspólnego z tymi fanatykami. I powtarzam, że powinniśmy rozmawiać, docierać do podstaw tej przemocy, dalej prowadzić dialog oraz głosić miłość i pojednanie - powiedział arcybiskup Kaigama dla Radia Watykańskiego.
To kolejna spośród zbrodni wpisujących się w działalność sekty Boko Haram. W minionym roku członkowie tej bojówki sterroryzowali mieszkańców północnych stanów Nigerii, w których obowiązuje już szariat. Choć szczególnie często przemoc ze strony ekstremistów dotyka chrześcijan, atakowali oni także placówki edukacyjne, misje humanitarne jak i posterunku policji. W poprzednich latach ataki na chrześcijan nasilały się w trakcje najważniejszych świąt, w okresie Bożego Narodzenia w atakach bombowych zginęło wielu chrześcijan zebranych w kościołach. Zbliżające się święto Zmartwychwstania Pańskiego prawdopodobnie zbiegnie się z nową falą przemocy, wymierzoną przeciwko Kościołowi w Nigerii.
Źródło: radiovaticana.org
mat