Nigeria opłakuje ofiary kolejnych antychrześcijańskich zamachów

2012-03-13 00:00:00
Nigeria opłakuje ofiary kolejnych antychrześcijańskich zamachów

W bestialskim ataku na dwa kościoły zginęło co najmniej trzynaście osób. Sprawcy, najpewniej członkowie radykalnej islamskiej sekty Boko Haram, pozostają bezkarni. 

W poniedziałek w północno-centralnym regionie Nigerii doszło do nowych ataków na katolickich wiernych. W mieście Dżos, w którym dochodziło już do krwawych ataków islamskich bojówek, w ataku na kościół zginęło 10 osób. Do podobnego ataku doszło również tego samego dnia w jednej z wiosek znajdujących się w tym samym stanie.
 
Miejscowy arcybiskup, Ignatius Kaigama, otwarcie mówił o olbrzymim wzburzeniu wiernych skierowanych przeciwko bierności władzy. - Jesteśmy tym zaskoczeni, ponieważ dwa tygodnie temu ta sama grupa zaatakowała jeden z kościołów i myśleliśmy, że na tym się skończy - stwierdził afrykański hierarcha. Tymczasem niespodziewanie dokonano tego bolesnego dla nas aktu i wszyscy, tak młodzi jak dorośli, są wzburzeni. Panuje frustracja, bo wiele zależy od rządu, a chcielibyśmy, żeby definitywnie rozwiązano tę sytuację.
 
Między chrześcijanami a muzułmanami jest stałe napięcie, ale fenomen Boko Haram jest tu nowością. Tym ludziom brakuje ludzkiego zrównoważenia. Atakują jak bestie i zabijają bez litości. To fanatyzm, z którym musimy się zmierzyć wszyscy: chrześcijanie i muzułmanie, zwłaszcza liderzy. Jestem przekonany, że są szczerzy muzułmanie, którzy nie mają nic wspólnego z tymi fanatykami. I powtarzam, że powinniśmy rozmawiać, docierać do podstaw tej przemocy, dalej prowadzić dialog oraz głosić miłość i pojednanie - powiedział arcybiskup Kaigama dla Radia Watykańskiego.
 
To kolejna spośród zbrodni wpisujących się w działalność sekty Boko Haram. W minionym roku członkowie tej bojówki sterroryzowali mieszkańców północnych stanów Nigerii, w których obowiązuje już szariat. Choć szczególnie często przemoc ze strony ekstremistów dotyka chrześcijan, atakowali oni także placówki edukacyjne, misje humanitarne jak i posterunku policji. W poprzednich latach ataki na chrześcijan nasilały się w trakcje najważniejszych świąt, w okresie Bożego Narodzenia w atakach bombowych zginęło wielu chrześcijan zebranych w kościołach. Zbliżające się święto Zmartwychwstania Pańskiego prawdopodobnie zbiegnie się z nową falą przemocy, wymierzoną przeciwko Kościołowi w Nigerii.
 

Źródło: radiovaticana.org
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.