Nikaragua broni życia pomimo sankcji
2008-01-25 00:00:00
Prezydent Daniel Ortega wciąż broni decyzji o ustanowieniu prawa, zgodnie z którym każda aborcja jest zakazana. W przemówieniu skierowanym do delegacji parlamentarzystów z krajów skandynawskich Ortega nawiązał do kwestii karania w jego kraju aborcji. Sprawa ta budzi wśród Europejczyków kontrowersje od 2006 r., kiedy w Nikaragui wprowadzono absolutny zakaz zabijania nienarodzonych - donosi LifeSiteNews.com.
Ortega stwierdził, że pod koniec lat 70., kiedy jeszcze był komunistą, jego partia przeprowadziła badania opinii publicznej, czy powinno być uchwalone prawo dopuszczające aborcję? – Kiedy byliśmy w samym centrum rewolucji w 1979 r., zarówno młodzi jak i kobiety z partii byli zgodni co do tego, że powinniśmy zalegalizować aborcję, nie tylko w celach terapeutycznych. Przeprowadziliśmy jednak gruntowne badania wśród narodu i okazało się, że aż 99 proc. badanych było przeciw aborcji – powiedział prezydent. – Na zadane kobietom pytanie, czy dokonały aborcji niektóre z nich odpowiedziały, że miały z tym do czynienia, część odpowiedziała, że same dokonały aborcji, jednak dodawały, że tak naprawdę nie są za aborcją, ponieważ wcale nie czuły się dobrze z tego powodu – powiedział Ortega delegatom ze Skandynawii.
Później, kiedy w 2006 r. odżyła kwestia aborcji sandiniści przeprowadzili kolejne badania, z których wynikało, że aż 80 proc. populacji było przeciw aborcji! – Gdybyśmy zorganizowali referendum w tej kwestii jestem przekonany, że mielibyśmy masowe głosowanie przeciw aborcji terapeutycznej – stwierdził prezydent.
Odnosząc się do zarzutów, że kobiety w Nikaragui umierają z powodu zakazu aborcji, minister zdrowia Guillermo Gonzalez odparł, że we wszystkich przypadkach, które przeanalizowaliśmy głównym problemem był dostęp do opieki zdrowotnej a nie zakaz dokonywania aborcji, w przypadku gdy ciąża zagraża życiu kobiety. Gonzalez dodał, że śmiertelność matek spadła od kiedy istnieje zakaz aborcji.
– Dlatego też – powiedział prezydent – kwestia „aborcji terapeutycznej” nie jest naszym głównym problemem. Przeanalizowaliśmy go gruntownie w ubiegłym roku i mogę stwierdzić, że dzięki środkom, które podjęliśmy, ograniczyliśmy odsetek śmiertelności kobiet ciężarnych do 10 proc., co pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.
Od wielu lat, a w szczególności zaś w ostatnim czasie, wiele krajów europejskich, zwłaszcza zaś skandynawskich naciska na Nikaraguę, aby zalegalizowała tzw. „aborcję terapeutyczną”, która tak naprawdę pozwoliłaby na zabijanie nienarodzonych dzieci niemal w każdej sytuacji.
W sierpniu ub. roku rząd Szwecji podjął decyzję o wycofaniu swojej pomocy krajom takim jak Nikaragua, Salwador, Honduras i Peru z powodu polityki antyaborcyjnej, a jednym z kryteriów jej udzielania jest warunek promowania tzw. praw człowieka, do których należy „prawo kobiet do aborcji”.
Źródło: LifeSiteNews, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.