Nikaragua na celowniku Amnesty International

2009-08-05 00:00:00
Nikaragua na celowniku Amnesty International

Organizacja Amnesty International (AI) rozpoczęła międzynarodową kampanię przeciwko rządowi Nikaragui i obowiązującemu w tym kraju ustawodawstwu antyaborcyjnemu. Zdaniem działaczy AI, ustawa chroniąca życie dzieci nienarodzonych jest „okrutna” i „cyniczna”.

Sekretarz generalna organizacji Kate Gilmore na specjalnej konferencji prasowej w Meksyku określiła to, co się dzieje w tym kraju środkowoamerykańskim, jako „przerażające”. - Zakaz aborcji ze względów zdrowotnych w Nikaragui to wstyd – powiedziała działaczka. Podkreśliła, że tamtejsze przepisy antyaborcyjne są wykorzystywane do tego, by dziewczynom i kobietom w ciąży nie świadczyć podstawowej opieki lekarskiej.

Amnesty jest kolejną organizacją, która atakuje Nikaraguę za wprowadzone 3 lata temu regulacje prawne, chroniące życie. Swe oburzenie wobec obowiązującego tam prawa wyrażały m.in. niektóre agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacje feministyczne. Rok temu rząd Finlandii uzależnił dalszą pomoc dla Nikaragui od depenalizacji aborcji w tym kraju.

Najnowszy raport AI pt. „Całkowity zakaz aborcji w Nikaragui” stwierdza, że przerywanie ciąży w tym kraju jest zakazane nawet w przypadku zagrożenia życia kobiety. Tymczasem prezydent Nikaragui Daniel Ortega i minister zdrowia Guillermo Gonzalez wyjaśniają, że aborcja wykonywana w celu ratowania życia nie jest karana. Władze kraju – mimo nacisków międzynarodowych – podtrzymują stanowisko broniące życia i nie zamierzają zmieniać obowiązującego prawa.

W raporcie wspomina się, że życie 12 kobiet, które zmarły w wyniku powikłań ciążowych, mogło być uratowane, gdyby pozwolono w ich przypadkach przeprowadzić aborcje. Za źródło tej informacji AI podaje proaborcyjną organizację „Ipas”, która – jak zauważa amerykańska strona obrońców życia LifeSiteNews – sama wstrzymuje się przed tak radykalnymi wnioskami, mówiąc jedynie, że szanse na powrót do zdrowia i zachowanie życia tych kobiet byłyby znacznie większe, gdyby miały one możliwość dokonania aborcji.

Raport AI w sprawie Nikaragui to drugi tego typu dokument wydany przez tę organizację. Kilka miesięcy temu w podobnym sprawozdaniu dla jednego z komitetów ONZ działacze Amnesty podkreślali, że antyaborcyjne ustawodawstwo Nikaragui jest „nieludzkie, poniżające i jest wyrazem okrutnego traktowania kobiet”. W rozmowie z LifeSiteNews Gilmore powtórzyła ten pogląd, zaznaczając, że prawodawstwo nikaraguańskie jest „formą torturowania kobiet”.

Ruch AI, zajmujący się dotychczas obroną praw człowieka i organizujący kampanie na całym świecie na rzecz uwalniania więźniów politycznych, zajmował przez długi czas neutralną postawę w dyskusji wokół oceny aborcji. Od 2 lat jednak w kierownictwie organizacji coraz częściej do głosu dochodzą zwolennicy uznania prawa do zabijania nienarodzonych za jedno z podstawowych praw człowieka.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.