Noc konfesjonałów w Warszawie

2012-03-16 00:00:00
Noc konfesjonałów w Warszawie


16 marca aż do północy kapłani czekać będą na wiernych, którzy będą chcieli się wyspowiadać, w kościele ojców dominikanów na warszawskim Służewie w ramach "Nocy konfesjonałów". To jeden z elementów europejskiego projektu ewangelizacyjnego "Misja Wielkich Miast", w którym uczestniczy także Warszawa.

Akcji "Noc konfesjonałów" towarzyszą słowa zaczerpnięte ze św. Augustyna "Późno Cię ukochałem?!". Kapłani zasiądą w konfesjonałach w służewskim kościele św. Dominika już o godz. 19.30.

- Każdy będzie mógł bez pośpiechu i nerwów porozmawiać z kapłanem, rozwiać swoje wątpliwości, przyjąć Boże miłosierdzie - mówi związany ze służewskimi dominikanami Piotr Andrzej Górski.

W tym czasie trwać będzie w kościele modlitewne czuwanie, którego uczestnicy będą powierzać Chrystusowi spowiadających i spowiadanych. Modlitwie towarzyszyć będzie rozważanie fragmentów "Wyznań" św. Augustyna.

"Misja Wielkich Miast" to międzynarodowy projekt ewangelizacyjny, który obejmuje 12 europejskich metropolii: Lizbonę, Barcelonę, Dublin, Liverpool, Paryż, Turyn, Zagrzeb, Budapeszt, Wiedeń, Frankfurt, Brukselę oraz Warszawę.

Podstawowe cele misji, to: zaangażowanie aktywnych parafian w ewangelizację, zwiększenie liczby osób wierzących i praktykujących, dotarcie do niewierzących, współpraca z ośrodkami akademickimi. Mogą się one realizować m.in. poprzez regularną katechezę dorosłych, uwrażliwienie na potrzeby sąsiadów i rozwój lokalnego wolontariatu czy zastosowanie nowych form komunikacji i środków przekazu.

Źródło: dominikanie.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.