Norwegia: dwukrotny wzrost liczby wiernych związany z napływem imigrantów

2011-12-14 00:00:00
Norwegia: dwukrotny wzrost liczby wiernych związany z napływem imigrantów


Liczba katolików w Norwegii zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat. Najnowsze dane statystyczne z tego kraju mówią o 83 018 zarejestrowanych wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego. W 2005 roku było ich 43 118.

Podstawową przyczyną tak dużego wzrostu wiernych jest napływ imigrantów. Spośród 4,7 miliona Norwegów ok. 86 procent stanowią członkowie oficjalnego Kościoła luterańskiego. 

Katolickim biskupem największej i najważniejszej diecezji Oslo jest Markus Eidsvig, augustianin, który wstąpił do Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna (CRSA) w 1991 roku w austriackim Klosterneuburg. 

W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” bp Eidsvig potwierdził, że Kościół katolicki w jego kraju systematycznie się rozwija. Z jednej strony są to przybysze z Wietnamu, Chile, Sri Lanki i Filipin, ale z drugiej – wielu Norwegów, którzy uważają, że Kościół katolicki „oferuje coś innego” niż oficjalna wspólnota luterańska. Tym „czymś innym”, co przemawia do wielu ludzi, są różne formy nabożeństw liturgicznych i adoracji w Kościele katolickim, dające możliwość przeżywania wspólnego, nie tylko indywidualnego. Natomiast mieszkańcy Norwegii przywykli do tego, że ich życie religijne jest traktowane jako sfera prywatna.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.