Nowa superagenda ONZ ds. kobiet

2009-09-18 00:00:00

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, powołującą do życia nową superagendę ONZ ds. kobiet, która będzie dysponowała budżetem zbliżonym do innych dużych agend takich jak UNFPA, UNICEF czy UNDP – informuje portal C-Fam.org.

Po 3 latach negocjacji uchwalono rezolucję, zgodnie z którą cztery już istniejące agendy mają być włączone do nowej super agendy, na czele której będzie stał Podsekretarz Generalny, trzeci najważniejszy urzędnik w oenzetowskiej hierarchii władzy, po Sekretarzu Generalnym ONZ i jego Zastępcy.

Rezolucja została przyjęta przez 192 państwa członkowskie. Cztery państwa – Egipt, Iran, Sudan i Kuba bezskutecznie domagały się od Sekretarza Generalnego Ban Kim-moon’a przedstawienia jeszcze przed głosowaniem szczegółowych danych dotyczących struktury organizacyjnej nowej agendy, jej misji oraz zasad finansowania.

Sprawami kobiet w ramach ONZ zajmują się obecnie Fundacja Narodów Zjednoczonych na rzecz Kobiet (UNIFEM), Urząd Specjalnego Doradcy ds. Równouprawnienia Kobiet, Wydział ONZ ds. Promocji Kobiet i Międzynarodowy Instytut Badań i Szkoleń w celu Promocji Kobiet.

W czasie rundy negocjacyjnej urzędnicy ONZ naciskali na państwa, by szybko podjęły decyzje w sprawie przyjęcie rezolucji dotyczącej powołania nowej agendy, nie zdradzając szczegółów ewentualnej struktury, misji oraz zasad finansowania. Jeszcze w tym tygodniu, na specjalnej sesji, Sekretarz Generalny ma podać bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

Wstępnie szacuje się, że budżet nowej agendy ds. kobiet będzie wynosił około 1 bln dol., z czego 300 mln dol. przeznaczonych zostanie na pensje około 1000 pracowników.

Z powołania nowej agendy najbardziej cieszą się radykalne feministki, uznając to za swój sukces. Od lat bowiem lobbowały na rzecz powołania super agendy z budżetem zbliżonym do budżetu UNICEF-u, UNFPA czy UNDP.

Krytycy obawiają się, że nowa agenda, zamiast zajmować się poważnymi problemami kobiet na świecie, będzie służyła jako narzędzie promocji praw radykalnych organizacji feministycznych, jak choćby prawa do aborcji, dysponując przy tym jeszcze większymi środkami.

Źródło: C-Fam.org, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.