Nowa Zelandia: Kościół krytykuje udostępnianie tabletek wczesnoporonnych

2008-05-09 00:00:00

Nowozelandzki bp Peter James Cullinane, ordynariusz diecezji Palmerston, North ostro skrytykował pomysły Okręgowego Zarządu Zdrowia w Auckland, który chce dać młodym dziewczynom szeroki dostęp do tabletek wczesnoporonnych, tzw. pigułek "dzień po".

Zdaniem hierarchy, dostęp do pigułek antykoncepcyjnych może sprawić, że "kobiety, a w szczególności młode dziewczyny będą bardziej skłonne ulegać naciskowi, by uprawiać niechciany seks".

W ten sposób 71-letni duchowny skomentował doniesienia dziennika "New Zealand Herald”, który napisał kilka dni temu, że władze czterystutysięcznego Auckland chcąc zredukować liczbę niechcianych ciąż i aborcji wśród nastolatek, zamierzają udostępnić im środki antykoncepcyjne za darmo. Obecnie wczesnoporonne tabletki aptekarze mogą sprzedawać bez recepty i nie wymagają przy tym zgody rodziców w przypadku niepełnoletnich dzieci.

Według nowego projektu, obok darmowej pigułki Lavonelle, aptekarze dawać będą także prezerwatywy i broszury na temat zdrowia seksualnego i zasad antykoncepcji. Kilka lat temu reklama pigułki Lavonelle, produkowanej przez koncern Schering, wywołała wśród katolików oburzenie. W Wielkiej Brytanii do kupna specyfiku zachęcał slogan "Niepokalana Antykoncepcja. Jeśli w ogóle".

Realizacja planu szerokiej dostępności pigułek kosztować ma największe z miast Nowej Zelandii około 300 tysięcy dolarów nowozelandzkich rocznie.

Według Brendana Malone’a, rzecznika katolickiej organizacji Family Life International, propozycja szerokiego dostępu do pigułek antykoncepcyjnych to "zwodnicza" odpowiedź na problem ciąż i aborcji u nieletnich. – Pigułka ta może działać jak tabletka aborcyjna. Jeśli doszło do zapłodnienia, płód jest usuwany z organizmu, ponieważ błona śluzowa macicy nie powala mu się zagnieździć – wyjaśnia.

Według danych nowozelandzkiego ministerstwa zdrowia, dziewczyny poniżej 16 roku życia stanowiły w 2004 roku 0,3 proc wszystkich rodzących matek w kraju. W 2006 w Nowej Zelandii przeprowadzono 17 934 aborcji, z czego 0,6 proc. wśród nastolatek poniżej 15 roku życia, a 22,2 proc. wśród dziewczyn w wieku od 15 do 19 lat.

Nową Zelandię zamieszkuje ponad 4 miliony ludzi, z czego ok. 80% jest pochodzenia europejskiego, pozostali to Maorysi oraz przedstawiciele różnych ludów Oceanii i Azji.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.