Nowa Zelandia: Kościół krytykuje udostępnianie tabletek wczesnoporonnych

2008-05-09 00:00:00

Nowozelandzki bp Peter James Cullinane, ordynariusz diecezji Palmerston, North ostro skrytykował pomysły Okręgowego Zarządu Zdrowia w Auckland, który chce dać młodym dziewczynom szeroki dostęp do tabletek wczesnoporonnych, tzw. pigułek "dzień po".

Zdaniem hierarchy, dostęp do pigułek antykoncepcyjnych może sprawić, że "kobiety, a w szczególności młode dziewczyny będą bardziej skłonne ulegać naciskowi, by uprawiać niechciany seks".

W ten sposób 71-letni duchowny skomentował doniesienia dziennika "New Zealand Herald”, który napisał kilka dni temu, że władze czterystutysięcznego Auckland chcąc zredukować liczbę niechcianych ciąż i aborcji wśród nastolatek, zamierzają udostępnić im środki antykoncepcyjne za darmo. Obecnie wczesnoporonne tabletki aptekarze mogą sprzedawać bez recepty i nie wymagają przy tym zgody rodziców w przypadku niepełnoletnich dzieci.

Według nowego projektu, obok darmowej pigułki Lavonelle, aptekarze dawać będą także prezerwatywy i broszury na temat zdrowia seksualnego i zasad antykoncepcji. Kilka lat temu reklama pigułki Lavonelle, produkowanej przez koncern Schering, wywołała wśród katolików oburzenie. W Wielkiej Brytanii do kupna specyfiku zachęcał slogan "Niepokalana Antykoncepcja. Jeśli w ogóle".

Realizacja planu szerokiej dostępności pigułek kosztować ma największe z miast Nowej Zelandii około 300 tysięcy dolarów nowozelandzkich rocznie.

Według Brendana Malone’a, rzecznika katolickiej organizacji Family Life International, propozycja szerokiego dostępu do pigułek antykoncepcyjnych to "zwodnicza" odpowiedź na problem ciąż i aborcji u nieletnich. – Pigułka ta może działać jak tabletka aborcyjna. Jeśli doszło do zapłodnienia, płód jest usuwany z organizmu, ponieważ błona śluzowa macicy nie powala mu się zagnieździć – wyjaśnia.

Według danych nowozelandzkiego ministerstwa zdrowia, dziewczyny poniżej 16 roku życia stanowiły w 2004 roku 0,3 proc wszystkich rodzących matek w kraju. W 2006 w Nowej Zelandii przeprowadzono 17 934 aborcji, z czego 0,6 proc. wśród nastolatek poniżej 15 roku życia, a 22,2 proc. wśród dziewczyn w wieku od 15 do 19 lat.

Nową Zelandię zamieszkuje ponad 4 miliony ludzi, z czego ok. 80% jest pochodzenia europejskiego, pozostali to Maorysi oraz przedstawiciele różnych ludów Oceanii i Azji.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.