Nowelizacja ustawy ma zniechęcić do manifestowania?

2012-03-07 00:00:00
Nowelizacja ustawy ma zniechęcić do manifestowania?

W środę miało miejsce publiczne wysłuchanie w sprawie zmian w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Projekt nowelizacji jest krytykowany za zbytnią restrykcyjność.

Nowelizację zapowiedziano po ubiegłorocznych burdach, wywołanych przez środowiska lewackie w trakcie Marszu Niepodległości. Złożony projekt negatywnie oceniają środowiska patriotyczne i przedstawiciele opozycji. Przepisy ustawy krytykują także organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
 
- To są niebezpieczne przepisy mające na celu uniemożliwić pikietowanie czy manifestowanie tylko dlatego, że odbywają się w bliskiej odległości. Poza tym ustawa zakazuje posiadania materiałów pirotechnicznych, a przecież za pożarowo niebezpieczne można uznać zapałkę czy zapalniczkę ? komentuje dla Naszego Dziennika mecenas Łukasz Moczydłowski, który przygotował analizę prawną ustawy. - Część zawartych w niej przepisów jest po prostu bezmyślna, część niebezpieczna dla wolności zgromadzeń - ocenia prawnik. Wnioskodawcy wysłuchania publicznego powołują się także na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, orzekającego w kwestii realizacji konstytucyjnych wolności.
 
- Obecna władza dąży do wprowadzenia państwa policyjnego - twierdzi Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej, współorganizator Marszu Niepodległości. - Widać intencję, w którą stronę to zmierza. Rok temu znowelizowano ustawę o stanie wojennym zmienioną pod wpływem tzw. cyberataków. Dzisiaj widać, że tylko z tego powodu państwo może sięgnąć po najostrzejsze środki, jakie ma do dyspozycji - ocenia Winnicki.

 
Źródło: naszdziennik.pl
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.