Nowy antyklerykalizm

2012-01-24 00:00:00
Nowy antyklerykalizm

Kto pamięta czasy, gdy debaty z katolicyzmem prowadzili marksista Leszek Kołakowski czy Jacek Kuroń – „chrześcijanin bez Boga”? Dziś wyrafinowane dysputy z Kościołem wypiera antyklerykalny bełkot Janusza Palikota, który domaga się śledztwa, mającego ustalić, kto w rządzie jest agentem Watykanu.
 
Tako rzecze Janusz
 
„Kościoły to głównie organizacje polityczno-biznesowe, a nie religijne. To ludzi brzydzi, gdyż do zdobywania pieniędzy Kościół używa moralności. To wręcz przerażające. (…) Wiara jest tylko poza Kościołem. Kościół jest martwy w sensie duchowym” – takie tezy głosi nowy, lider „in spe” polskiej lewicy w wywiadzie na łamach „Gazety Wyborczej”.
 
„Bliżej jest mi do idei wielu bogów niż jednego. Ostatecznie jednak pozostaję otwarty, choć niewierzący”. I dalej: „Wierzę  w reinkarnację, tylko to przecież nie oznacza wiary w Boga. To, że dusza trwa dłużej niż ciało, też nie oznacza, że jest nieśmiertelna, nawet gdyby tak było, to też przecież jeszcze wcale nie prowadzi do Boga” (…).  Sądzę, że dusza wielokrotnie wraca na ziemię w postaci różnych ciał i że w tym sensie jest nieśmiertelna i nie ginie razem z ciałem, a to oznacza, że problem aborcji jest problemem ciała, a nie duszy”.
 
Czy w opinii Palikota oznacza to, że zabicie dorosłego człowieka powinno być tak samo dozwolone jak aborcja, której legalności jest zwolennikiem? Nie dowiemy się, bo autorki wywiadu, Agnieszki Kublik, nie dziwią żadne tezy winiarza z Biłgoraja.


Tekst jest fragmentem artykułu Piotra Semki, opublikowanego w tygodniku "Uważam Rze". Całość dostępna jest tutaj
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!