Nowy antyklerykalizm

2012-01-24 00:00:00
Nowy antyklerykalizm

Kto pamięta czasy, gdy debaty z katolicyzmem prowadzili marksista Leszek Kołakowski czy Jacek Kuroń – „chrześcijanin bez Boga”? Dziś wyrafinowane dysputy z Kościołem wypiera antyklerykalny bełkot Janusza Palikota, który domaga się śledztwa, mającego ustalić, kto w rządzie jest agentem Watykanu.
 
Tako rzecze Janusz
 
„Kościoły to głównie organizacje polityczno-biznesowe, a nie religijne. To ludzi brzydzi, gdyż do zdobywania pieniędzy Kościół używa moralności. To wręcz przerażające. (…) Wiara jest tylko poza Kościołem. Kościół jest martwy w sensie duchowym” – takie tezy głosi nowy, lider „in spe” polskiej lewicy w wywiadzie na łamach „Gazety Wyborczej”.
 
„Bliżej jest mi do idei wielu bogów niż jednego. Ostatecznie jednak pozostaję otwarty, choć niewierzący”. I dalej: „Wierzę  w reinkarnację, tylko to przecież nie oznacza wiary w Boga. To, że dusza trwa dłużej niż ciało, też nie oznacza, że jest nieśmiertelna, nawet gdyby tak było, to też przecież jeszcze wcale nie prowadzi do Boga” (…).  Sądzę, że dusza wielokrotnie wraca na ziemię w postaci różnych ciał i że w tym sensie jest nieśmiertelna i nie ginie razem z ciałem, a to oznacza, że problem aborcji jest problemem ciała, a nie duszy”.
 
Czy w opinii Palikota oznacza to, że zabicie dorosłego człowieka powinno być tak samo dozwolone jak aborcja, której legalności jest zwolennikiem? Nie dowiemy się, bo autorki wywiadu, Agnieszki Kublik, nie dziwią żadne tezy winiarza z Biłgoraja.


Tekst jest fragmentem artykułu Piotra Semki, opublikowanego w tygodniku "Uważam Rze". Całość dostępna jest tutaj
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!