Nowy Jork: abp Dolan zakazał udostępniania obiektów kościelnych na ceremonie homoseksualne

2011-11-09 00:00:00
Nowy Jork: abp Dolan zakazał udostępniania obiektów kościelnych na ceremonie homoseksualne


Arcybiskup Timothy Dolan wydał dekret, zakazujący wykorzystywania katolickich kościołów i innych obiektów oraz przedmiotów konsekrowanych do przeprowadzania ceremonii „ślubnych” par osób tej samej płci. Metropolita Nowego Yorku zareagował w ten sposób na legalizację w czerwcu br. „małżeństw" homoseksualnych w tym amerykańskim stanie.

„Żadne katolickie obiekty i nieruchomości, w tym nie tylko świątynie, ale także misje, kaplice, sale konferencyjne, szkoły katolickie i ośrodki zdrowia oraz instytucje charytatywne, a także inne miejsca konsekrowane lub przeznaczone do celów kultu katolickiego, nie mogą być wykorzystywane do przeprowadzania uroczystości ślubnych par osób tej samej płci” – stwierdza dekret.

Hierarcha zakazał także wykorzystywania do tych celów szat i naczyń liturgicznych oraz ksiąg świętych i innych poświęconych przedmiotów. W uroczystościach „ślubnych” homoseksualistów nie mogą uczestniczyć kapłani, ani osoby pracujące w Kościele.

„Żaden z członków duchowieństwa (kapłan lub diakon) posługujący lub wyznaczony do pomocy w archidiecezji Nowego Jorku, jak również osoby zatrudnione do pracy w kościele, nie mogą uczestniczyć w uroczystościach zawierania »małżeństw« przez osoby tej samej płci” – głosi dekret. Hierarcha wydał także zakaz świadczenia przez takie osoby wszelkich usług dla pederastów i lesbijek, chcących zawrzeć „małżeństwo”. Nieprzestrzeganie zakazu skutkować będzie nałożeniem sankcji kanonicznych.

Hierarcha, w uzasadnieniu swojego postępowania, stwierdził m. in., że „homo-małżeństwa”, które zalegalizowano w stanie Nowy Jork są „nie do pogodzenia z naturą i definicją małżeństwa ustanowionego przez Boskie prawa”.

Abp Dolan tuż przed skandaliczną legalizacją „homo-małżeństw” w stanowej legislaturze Nowego Jorku, porównał działanie władz do działań totalitarnych państw i rządów komunistycznych. Dodał, że w takich państwach jak Chiny czy Korea Północna ciągle dochodzi do przedefiniowania prawa naturalnego. Państwo dyktuje ile można mieć dzieci, kto może żyć, a kto musi umrzeć i zmienia definicję rodziny oraz małżeństwa.

W swoim oświadczeniu o zakazie wykorzystywania obiektów kościelnych do przeprowadzania tzw. ślubów homoseksualnych, arcybiskup potwierdził,iż małżeństwo zostało ustanowione przez Boga i obdarzone przez Niego pewną naturą oraz prawami. Dlatego Kościół ma prawo i poważny obowiązek bronić prawdziwego nauczania na temat małżeństwa.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.