Nowy Jork: Kościół zamierza powstrzymać proaborcyjną inicjatywę burmistrza

2008-02-21 00:00:00
Nowy Jork: Kościół zamierza powstrzymać proaborcyjną inicjatywę burmistrza

Kościół chce zablokować uchwalenie ustawy, przyznającej kobietom „fundamentalne prawo do aborcji” – donosi „The New York Sun”. Przedstawiając sprawę z liberalnego punktu widzenia gazeta pisze o “agresywnej kampanii Kościoła katolickiego” wymierzonej w administrację burmistrza Nowego Jorku Eliota Spitzera.

 


Ustawa Reproductive Health and Privacy Protection Act przyznaje kobietom w stanie Nowy Jork „fundamentalne prawo do przerwania ciąży przed osiągnięciem przez płód zdolności do samodzielnego życia, ale także w późniejszym stadium rozwoju, jeśli życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone”. Przewiduje ona również wykreślenie aborcji ze stanowego kodeksu karnego, uznającego ją do tej pory za przestępstwo.

 


Według „The New York Sun”, gubernator Spitzer, którego administracja przygotowała projekt ustawy i wywiera naciski na kongresmenów stanowych, aby ci jeszcze w tym roku ją uchwalili, został „ostro zaatakowany przez przedstawicieli władz Kościoła katolickiego”. Uważają oni, że ustawa ta narazi katolickie szpitale oraz inne instytucje świadczące usługi medyczne na ciągłe procesy sądowe wytaczane przez kobiety, którym odmówiono aborcji. Może ona doprowadzić także do nałożenia na nie przez władze stanowe licznych sankcji i pozbawić je dotacji.

 


Urzędnicy twierdzą, że Kościół przesadza i niepotrzebnie wyolbrzymia ewentualne skutki działania takiej ustawy. Jednak pozostali głusi na propozycję, aby wprowadzić zapis stanowiący, że nie dotyczy ona instytucji religijnych. 

 


Przedstawiciele Kościoła tłumaczą, że ustawa idzie znacznie dalej. Poszerza ona krąg osób i instytucji, które będą mogły dokonywać aborcji legalnie, przyznając takie prawo niekonieczne wykwalifikowanym lekarzom, lecz nawet „licencjonowanym praktykantom pracującym w służbie zdrowia”. Poza tym nie pozwala ona na nakładanie innych ograniczeń jak np. konieczność poinformowania lub uzyskania zgody rodziców na dokonanie aborcji przez nieletnią córkę czy zakaz sprzedaży środków poronnych nieletnim.

 


Jednak największe zaniepokojenie budzi zapis mówiący o tym, że władze stanowe mają obowiązek zapewnienia równego dostępu do tego „fundamentalnego prawa, jakim jest aborcja”, a odnosi się to do wszystkich klinik, przychodni i punktów opieki zdrowotnej. Ponieważ zaś władze stanowe przyznają licencje także szpitalom i klinikom katolickim, więc jest wielce prawdopodobne, że byłyby one nękane licznymi sankcjami, łącznie z pozbawieniem prawa do prowadzenia tego typu działalności.

 


Ustawa jest priorytetem dla gubernatora i jego administracji. Stąd również Kościół zmobilizował licznych obrońców życia i prowadzi wielką akcję uświadamiającą. Wydaje tysiące broszur, ulotek, insertów, śle petycje do władz i rozprowadza filmy informujące o zagrożeniach płynących z ustawy. W przyszłym miesiącu arcybiskup Nowego Jorku – kardynał Edward Egan wraz z kilkoma biskupami - mają się spotkać z burmistrzem i doradzać mu, aby wycofał się z tej legislacji.

 


Kathleen Gallagher rzeczniczka Konferencji Katolików ze stanu Nowy York stwierdziła ostatnio, że nigdy nie widziała, żeby ludzie tak się mobilizowali – Kiedy dowiadują się o ustawie stają się naprawdę wściekli i koniecznie chcą coś zrobić – powiedziała Gallagher.

 


Jest duże prawdopodobieństwo że ustawa zostanie przyjęta, chociaż republikanie, którzy kontrolują stanowy Senat zapowiedzieli, że się jej sprzeciwią, zaś demokraci, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów zamierzają ja poprzeć.

 


Źródło: “The New York Sun”, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.