Nowy Jork: organizacje religijne nie będą mogły korzystać z obiektów szkolnych

2011-06-07 00:00:00
Nowy Jork: organizacje religijne nie będą mogły korzystać z obiektów szkolnych


Sąd apelacyjny w Nowym Jorku orzekł, że organizacje religijne nie mogą wykorzystywać obiektów szkolnych po godzinach do celów związanych z własnym kultem. Orzeczenie to jest sprzeczne z wcześniejszą decyzją federalnego sądu okręgowego, który uznał, że władze miasta nie mogą odmówić dostępu do szkół organizacjom religijnym.  

W uzasadnieniu wyroku dwóch sędziów sądu apelacyjnego napisało, że sale lekcyjne po godzinach zmieniają charakter i stają się miejscami kultu religijnego. „Nie jest to zwyczajna sala lekcyjna tymczasowo używana do pewnej aktywności. Kościół czyni szkołę miejscem praktykowania kultu religijnego (…) Takie miejsce po prostu na jakiś czas staje się świątynią” – napisali sędziowie. Dodali, że praktyka ta narusza pierwszą poprawkę do konstytucji.

Jeden z sędziów zauważył, że nie ogranicza się w ten sposób wolności religijnej, ale nie zezwala się jedynie na pewien rodzaj aktywności – odprawianie rytuałów religijnych. Trzeci sędzia, który miał odmienne zdanie stwierdził, że zakaz narusza wolność wyrażania opinii.

Orzeczenie jest odpowiedzią na wyrok w sprawie wytoczonej w 1995 r. przez wspólnotę ewangelicką władzom miasta Nowy Jork. Ewangelicy zarzucili władzom łamanie pierwszej poprawki do konstytucji. Władze odmówiły wynajęcia obiektów należących do szkoły wspólnocie religijnej Bronx Household of Faith, ale nie odmówiły dostępu do szkoły innej organizacji.

Początkowo ewangelicy przegrali w sprawę, ale w 2002 r. - po decyzji Sądu Najwyższego, który uznał za niezgodne z konstytucją wyrzucenie grupy biblijnej z jednej ze szkół w Nowym Jorku – pojawiła się nowa możliwość zaskarżenia władz. Sąd Najwyższy uznał wtedy, że szkoły publiczne są zobowiązane do udostępniania sal poza lekcjami różnym organizacjom.

Władze miasta poinformowały, że obecnie z sal szkół publicznych korzysta 60 różnych organizacji religijnych, które wykorzystują je także na cele kultu. Na razie władze nie zamierzają pozbawiać ich dostępu do sal do końca roku szkolnego.

Pełnomocnik wspólnoty ewangelickiej z Bronxu nie wyklucza dalszej apelacji do Sądu Najwyższego.

Źródło: The New York Times, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.