Nowy kodeks cywilny w Rumunii: całkowity zakaz homo-związków

2011-10-20 00:00:00
Nowy kodeks cywilny w Rumunii: całkowity zakaz homo-związków


Rumunia, jako jeden z nielicznych krajów europejskich, przeciwstawiła się dyrektywom unijnych komisarzy, którzy wykorzystując zapis o swobodnym przemieszczaniu się obywateli, chcieli przyspieszyć legalizację homo-związków w państwach, które ich nie uznają. Od 1 października br. w Rumunii obowiązuje znowelizowany kodeks cywilny, który zabrania „homo-małżeństw” i nie uznaje jednopłciowych związków partnerskich zawartych za granicą.

Art. 277 kodeksu cywilnego stwierdza m.in., że „małżeństwa tej samej płci są zabronione”. Uznaje się za nieważne na terenie Rumunii tzw. homo-małżeństwa i związki partnerskie zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne obywateli UE, czy też obywateli rumuńskich z osobami z UE.

Niemiecka eurodeputowana, Cornelia Ernst złożyła w Parlamencie Europejskim – w imieniu Konfederacyjnej Frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Frakcji Zielonej Lewicy – wniosek o ukaranie Rumunii. W Parlamencie planowana jest debata na ten temat z udziałem komisarz ds. sprawiedliwości, Viviane Reding, do której miałyby być kierowane pytania dot. tego, czy przepisy obowiązujące w Rumunii zakazujące wprost tzw. homo-małżeństw i nieuznające związków partnerskich, nie naruszają unijnych dyrektyw.

Zdaniem lewicowych eurodeputowanych, rumuński kodeks cywilny przewiduje niesprawiedliwą „dyskryminację bezpośrednią i pośrednią, która godzi w fundamentalne zasady państwa prawa”.

Eurodeputowani zamierzają zapytać komisarz o to, czy wyraźny zakaz uznawania „małżeństw” osób tej samej płci zawartych za granicą jest sprzeczny z podstawowym prawem obywateli UE do przemieszczania się z jednego państwa członkowskiego do innego.

Cornelia Ernst zamierza zapytać także o to, czy nowy rumuński kodeks cywilny unieważnia art. 2 dyrektywy 2004/38/WE dot. zasad definiowania członków rodziny (w tym „małżonka") oraz artykuł 3, który przewiduje stworzenie warunków umożliwiających swobodne przemieszczanie się osób tej samej płci.

Niemiecki deputowany, Die Linke chce wiedzieć, czy rumuński zakaz „homo-małżeństw” jest sprzeczny z wartościami i duchem Traktatów UE i zasadami równości i niedyskryminacji oraz czy istnieje ryzyko tworzenia „nietolerancyjnego i homofobicznego klimatu" w Unii.

Lewicowi eurodeputowani zamierzają w końcu zwrócić się z pytaniem, czy nowy kodeks cywilny Rumunii uzasadnia wszczęcie postępowania Komisji Europejskiej w stosunku do władz w Bukareszcie.

Przeciwnicy ukarania Rumunii apelują, by słać do swoich eurodeputowanych wnioski z prośbą o blokowanie debaty na ten temat.

Źródło: PiotrSkarga.pl, AS

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!