Nowy obrzęd kreowania kardynałów

2012-01-09 00:00:00
Nowy obrzęd kreowania kardynałów

Benedykt XVI zaaprobował zmiany wprowadzone do obrzędu kreowania kardynałów przez Papieskie Biuro Celebracji Liturgicznych. Informuje o tym w swoim dzisiejszym wydaniu „L'Osservatore Romano”.

Główna zmiana polega na połączeniu trzech momentów: nałożenia biretu kardynalskiego, wręczenia pierścienia kardynalskiego i przydzielenia kościoła tytularnego w Rzymie. Zmianie uległa również modlitwa wstępna (kolekta) oraz modlitwa końcowa. Krótsza jest również forma proklamacji Słowa Bożego.
 
Watykański dziennik przypomina, że dotychczas podczas kreowania nowych kardynałów korzystano z norm liturgicznych aprobowanych przez papieża Pawła VI w 1969 r. Obecne zmiany mają podkreślić, że nie istnieje „sakrament kardynalatu”, zaś konsystorz nigdy nie był obrzędem liturgicznym, lecz jest zgromadzeniem purpuratów z papieżem, związanym z władzą rządzenia Kościołem, a nie uświęcania.
 
Połączenie trzech momentów: nałożenia biretu kardynalskiego, wręczenia pierścienia kardynalskiego i przydzielenia kościoła tytularnego w Rzymie jest konsekwencją zaniku dawnego rozróżnienia między konsystorzem publicznym a konsystorzem tajnym.
 
Nie ulega natomiast zmianie tradycja sprawowania przez papieża następnego dnia po kreowaniu kardynałów wraz z nimi Mszy św. Zaczyna się ona od słów homagium i podziękowania ze strony pierwszego z nowo mianowanych purpuratów w imieniu ich wszystkich.
 
Nowy obrzęd kreowania kardynałów Benedykt XVI zastosuje po raz pierwszy 18 lutego bieżącego roku.
Wspomniane kościoły tytularne to świątynie rzymskie (141 dla kardynałów-prezbiterów i 63 dla kardynałów-diakonów), a także siedem diecezji podrzymskich (dla kardynałów-biskupów). Ich przydzielenie podkreśla ścisły związek każdego z purpuratów z diecezją rzymską, której biskupem jest papież.

6 stycznia papież zapowiedział, że Kościół będzie wkrótce miał 22 nowych kardynałów. Konsystorz podczas którego nowo kreowani purpuraci otrzymają insygnia kardynalskie papież zwołał na 18 lutego br. Będzie to czwarty konsystorz obecnego pontyfikatu.
 
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, z których 125 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w konklawe.
 
Wśród mianowanych kardynałów są dostojnicy Kurii Rzymskiej:
 
abp Fernando Filoni (Włochy), prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów,
 
abp Manuel Monteiro de Castro (Portugalia), penitencjarz większy,
 
abp Santos Abril y Castelló (Hiszpania), archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore,
 
abp Antonio Maria Vegliò (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących,
 
abp Giuseppe Bertello (Włochy), przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego,
 
abp Francesco Coccopalmerio, (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych,
 
abp João Braz de Aviz (Brazylia), prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
 
abp Edwin F. O’Brien (USA), pro-wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie,
 
abp Domenico Calcagno (Włochy), przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)
 
abp Giuseppe Versaldi (Włochy), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.
 
 
Spośród biskupów diecezjalnych do godności kardynalskiej zostaną wyniesieni:
 
abp George Alencherry (Indie), arcybiskupy większy Ernakulam-Angamaly Kościoła syromalabarskiego,
 
abp Thomas Christopher Collins (Kanada), metropolita Toronto,
 
abp Dominik Duka OP, (Czechy), metropolita Pragi,
 
abp Giuseppe Betori (Włochy), metropolita Florencji,
 
abp Timothy Michael Dolan, (USA), metropolita Nowego Jorku,
 
abp Rainer Maria Woelki (Niemcy), metropolita Berlina,
 
abp Willem Jacobus Eijk (Holandia), metropolita Utrechtu,
 
bp John Tong Hon (Chiny), biskup Hongkongu,
 
abp Lucian Mureşan (Rumunia), greckokatolicki arcybiskup większy Făgăraş i Alba Iulia.
 
 
Ponadto papież mianował kardynałami "za szczególne zasługi dla Kościoła" 3 kapłanów powyżej 80. roku życia, którzy tym samym nie będą mogli brać udziału w konklawe. Są nimi:
 
ks. Julien Ries (Belgia), historyk religii z Katolickiego Uniwersytetu Louvain,
 
ks. Prospero Grech OSA (Malta), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary,
 
ks. Karl Josef Becker SJ (Niemcy), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary.


Źródło: KAI

 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!