Nowy oddział Luwru w całości poświęcony sztuce islamu

2012-01-23 00:00:00
Nowy oddział Luwru w całości poświęcony sztuce islamu

Przebudowa najsłynniejszego muzeum na świecie, 4600 metrów kwadratowych powierzchni i inwestycje, których koszt sięga ponad 100 mln zł –  wszystko to po to, by móc „przypomnieć Francuzom i całemu światu o istotnym wkładzie kulturowym cywilizacji islamskich”. 

Powiększenie rzeczywistej powierzchni Luwru było możliwe dzięki śmiałej przebudowie dziedzińca Visconti, która pozwoliła na zyskanie dodatkowego pomieszczenia, pokrytego falistym dachem ze szkła i metalu – czytamy na portalu euroislam.pl. 
 
Umieszczenie w nowym, specjalnie tworzonym oddziale Luwru kolekcji sztuki islamskiej jest przewidziane na pierwszą połowę bieżącego roku, pierwsi zwiedzający powinni zostać wpuszczeni do środka już latem. Dyrektor najsłynniejszego muzeum Europy, Henri Loyrette, podkreśla, że wystawa będzie „jedną z najbogatszych na świecie” kolekcji sztuki islamskiej, dzięki zróżnicowaniu geograficznemu pochodzenia dzieł, jak i okresów powstania oraz materiałów i technik wykonania. Dostępnych będzie ponad 18 tys. dzieł., których oglądanie ma zachęcić europejczyków do „dialogu międzykulturowego”.
 
Według ostatnich badań, w 2011 r. Luwr był najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie z 8,8 milionami wejść. Utworzenie przestrzeni, w której będzie pokazywana „radosna strona tej niezwykle zróżnicowanej i bogatej cywilizacji”, jest „kluczową decyzją” w historii architektury Pałacu Królewskiego i w rozwoju samego muzeum – cytuje dyrektora Luwru portal euroislam.pl. 
 
Budżet przewidziany na nowy oddział muzeum sięga 98,5 milionów euro. Muzeum potrzebuje jeszcze dziesięciu milionów, ale zbiórka szybko przynosi efekty: 26 milionów już zostało zebranych z darowizn. Wśród wpłacających są: król Maroka Muhammada VI, emir Kuwejtu, szejk Sabah al Ahmeda al Sabaha, sułtan Omanu Qabusa bin Saida oraz Republika Azerbejdżanu. Republika Francuska przeznaczyła na ten cel 31 milionów euro z państwowego budżetu. 
 

Źródło: euroislam.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!