Nowy projekt zwrotu części znacjonalizowanego majątku kościelnego

2008-01-24 00:00:00

Rząd Czech, w porozumieniu z miejscowymi władzami kościelnymi przygotował projekt ustawy o zwrocie majątku zagrabionego Kościołowi i związkom wyznaniowym po 1948 r.


Począwszy od 2009 r. przez 60 lat państwo miałoby wypłacić Kościołowi i związkom wyznaniowym w tym kraju 83 mld koron czeskich (11,5 mld zł) w zamian za majątek zagrabiony za rządów komunistów.

W rzeczywistości wypłacana suma będzie wynosić ok. 270 mld koron czeskich, ponieważ rocznie do sumy pozostającej do wypłaty zostanie doliczone 5% odsetek. Jednocześnie w ciągu 20 lat władze będą stopniowo zmniejszać dotacje dla Kościoła i związków wyznaniowych. Sumę odszkodowania obliczono na podstawie wyceny majątku Kościoła i związków wyznaniowych w roku 1948, od której odliczono to, co zwrócono już w postaci majątku trwałego.

Republika Czeska jest jedynym krajem postkomunistycznym, w którym nie doszło dotychczas do rozliczeń majątkowych między Kościołem a państwem. W latach 1990-91 zwrócono zakonom męskim i żeńskim 169 klasztorów. Jednocześnie Ministerstwo Kultury, które z ramienia rządu utrzymuje kontakty z Kościołami, wypłaca duchownym miesięczne płace i częściowo pokrywa koszty utrzymania urzędów kościelnych, przede wszystkim kurii biskupich.

Jesienią 1992 r. Czeska Konferencja Biskupia opracowała własny projekt ustawy, do którego ówczesny premier Václav Klaus miał wiele uwag. Po rozpadzie Czecho-Słowacji 1 stycznia 1993 r. nastąpił impas i zawieszenie rozmów. W latach 1994-95 episkopat zaproponował nowe rozwiązania, ale rząd nie przyjął żadnego z nich. W roku 1998 mniejszościowy rząd socjalistyczny usiłował przeforsować uchwałę stanowiącą, że poza majątkiem, zabranym Żydom w czasie II wojny światowej, władze Republiki Czeskiej nie mają żadnych zobowiązań.

W roku 1999 powstała pierwsza komisja rządowo-kościelna mająca rozwiązać ten problem. W 2004 r. komisja wypracowała projekt, według którego państwo zachowuje kościelny majątek, wyceniony wówczas na około 100 mld koron i z niego będzie dalej wypłacać pensje duchownym i utrzymywać urzędy kościelne. Ówczesny rząd nie podjął jednak prac nad tym projektem. W lutym 2007 r. prawicowy rząd Mirka Topolanka wrócił do tej inicjatywy i w maju tegoż roku powołano nową komisję rządowo-kościelną dla rozwiązania spraw majątkowych.

Według dziennikarzy czeskich, nie ma jednak wielkich szans na to, aby parlament zatwierdził ten projekt, gdyż przeciwko niemu głosować będzie nie tylko cała opozycja, ale również niektórzy posłowie koalicji rządzącej.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.