Nowy projekt zwrotu części znacjonalizowanego majątku kościelnego
2008-01-24 00:00:00
Rząd Czech, w porozumieniu z miejscowymi władzami kościelnymi przygotował projekt ustawy o zwrocie majątku zagrabionego Kościołowi i związkom wyznaniowym po 1948 r.
Począwszy od 2009 r. przez 60 lat państwo miałoby wypłacić Kościołowi i związkom wyznaniowym w tym kraju 83 mld koron czeskich (11,5 mld zł) w zamian za majątek zagrabiony za rządów komunistów.
W rzeczywistości wypłacana suma będzie wynosić ok. 270 mld koron czeskich, ponieważ rocznie do sumy pozostającej do wypłaty zostanie doliczone 5% odsetek. Jednocześnie w ciągu 20 lat władze będą stopniowo zmniejszać dotacje dla Kościoła i związków wyznaniowych. Sumę odszkodowania obliczono na podstawie wyceny majątku Kościoła i związków wyznaniowych w roku 1948, od której odliczono to, co zwrócono już w postaci majątku trwałego.
Republika Czeska jest jedynym krajem postkomunistycznym, w którym nie doszło dotychczas do rozliczeń majątkowych między Kościołem a państwem. W latach 1990-91 zwrócono zakonom męskim i żeńskim 169 klasztorów. Jednocześnie Ministerstwo Kultury, które z ramienia rządu utrzymuje kontakty z Kościołami, wypłaca duchownym miesięczne płace i częściowo pokrywa koszty utrzymania urzędów kościelnych, przede wszystkim kurii biskupich.
Jesienią 1992 r. Czeska Konferencja Biskupia opracowała własny projekt ustawy, do którego ówczesny premier Václav Klaus miał wiele uwag. Po rozpadzie Czecho-Słowacji 1 stycznia 1993 r. nastąpił impas i zawieszenie rozmów. W latach 1994-95 episkopat zaproponował nowe rozwiązania, ale rząd nie przyjął żadnego z nich. W roku 1998 mniejszościowy rząd socjalistyczny usiłował przeforsować uchwałę stanowiącą, że poza majątkiem, zabranym Żydom w czasie II wojny światowej, władze Republiki Czeskiej nie mają żadnych zobowiązań.
W roku 1999 powstała pierwsza komisja rządowo-kościelna mająca rozwiązać ten problem. W 2004 r. komisja wypracowała projekt, według którego państwo zachowuje kościelny majątek, wyceniony wówczas na około 100 mld koron i z niego będzie dalej wypłacać pensje duchownym i utrzymywać urzędy kościelne. Ówczesny rząd nie podjął jednak prac nad tym projektem. W lutym 2007 r. prawicowy rząd Mirka Topolanka wrócił do tej inicjatywy i w maju tegoż roku powołano nową komisję rządowo-kościelną dla rozwiązania spraw majątkowych.
Według dziennikarzy czeskich, nie ma jednak wielkich szans na to, aby parlament zatwierdził ten projekt, gdyż przeciwko niemu głosować będzie nie tylko cała opozycja, ale również niektórzy posłowie koalicji rządzącej.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.