Nowy Sącz: prawie 5 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny

2011-10-17 00:00:00
Nowy Sącz: prawie 5 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny


Prawie 5 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się w niedzielę w Nowym Sączu. W marszu szli przedstawiciele diecezji tarnowskiej, dzieci, młodzież, siostry zakonne i księża. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami „Życiu mówimy tak" oraz „Moje życie w twoich rękach". Podczas drogi słuchano słów bł. Jana Pawła II. Marsz zorganizowano pod hasłem „Polska woła o ludzi sumienia".

Marsz propagował wartość życia i rodzinę jako nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Chcemy głosić światu oczywiste wartości, choć dzisiaj bywają one kwestionowane – powiedział Jacek Bulzak, jeden z organizatorów.

Zdaniem Mariusza Dzierżawskiego z Fundacji PRO Prawo do Życia, dziś toczy się walka o przyszłość Polski. – Zwycięstwo należy do aktywnych, jeżeli przedstawiciele cywilizacji życia będą aktywni - wygramy – powiedział.

Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Niepokalanej pod przewodnictwem kanclerza tarnowskiej kurii ks. Adama Nity. Po jej zakończeniu ludzie szli głównymi ulicami miasta: Królowej Jadwigi, Limanowskiego, al. Batorego, al. Wolności, Mickiewicza, Długosza, Kościuszki, Jagiellońską – do Rynku. Tam na przywitanie Marszu wypuszczono kilkaset gołębi przywiezionych przez członków sekcji heleńskiej Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

W organizację Marszu włączyły się liczne osoby i instytucje, m.in.: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, Kuria tarnowska, Urząd Miasta Nowego Sącza, pracownicy sądeckich DPS-ów oraz MOSiR w Nowym Sączu, katolickie poradnie rodzinne, duchowni i świeccy.

Patronat nad Marszem objęli: biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.