Nowy Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich
2008-03-12 00:00:00
Po raz drugi wielkim mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskich został Brytyjczyk. Na swoim posiedzeniu w rzymskiej siedzibie zakonu Rada Państwa wybrała dziś dotychczasowego wielkiego przeora Anglii Frà Matthew Festinga na następcę zmarłego 7 lutego w Rzymie Frà Andrew Bertie. Festing jest 79. wielkim mistrzem w historii Zakonu Kawalerów Maltańskich – informuje KAI.
10 marca w warszawskiej katedrze polowej WP Prymas Polski Józef Glemp przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Fra’ Andrew Bertiego. W homilii abp Sławoj Leszek Głódź, przywołał postać zmarłego Fra' Andrew Bertie. „Pochodzenie książęce, wykształcenie nie przeszkadzały mu być blisko człowieka najbardziej potrzebującego, a także poszukującego Boga we współczesnym świecie. Pozostał człowiekiem skromnym, wielkiej kultury, ogromnego serca, zatroskania o sprawy Zakonu, któremu poświęcił całe swoje długie życie” – mówił abp Głódź.
Fra Andrew Bertie właśc. Andrew Willoughby Ninian Bertie urodził się 15 maja 1929 w Londynie. Był potomkiem hrabiów Lindsay i Abingdon. Z wykształcenia historyk, orientalista i afrykanista. Opanował 15 języków, przez pewien czas je wykładał. Kawalerem maltańskim był od 1956 roku. Pełnił w zakonie liczne funkcje, w tym wieceprzeora Wielkiej Brytanii. W 1981 roku złożył śluby wieczyste stając się kawalerem procesyjnym.
Od 1988 roku przez kolejne 20 lat był Wielkim Mistrzem Zakonu. Rezydował w Rzymie przy Via Dei Condotti, a jego posiadłość miała status eksterytorialny (zakon jest podmiotem suwerennym). Prezydent RP odznaczył go 10 maja 2007 roku Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego, znany powszechnie jako Zakon Maltański jest jednym z najstarszych zakonów katolickich i najstarszym zakonem rycerskim. Dewizą zakonu jest Tuitio fidei et obsequium pauperum (z łac. obrona wiary oraz służba ubogim). Polscy Kawalerowie i Damy zrzeszeni są w Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Obecnie jest ich ok. 150.
W swojej historii Zakon Maltański posiadał oddziały zbrojne, mające na celu ochronę pielgrzymów i chorych w Ziemi Świętej, w późniejszym czasie także obronę cywilizacji chrześcijańskiej w Europie, w szczególności w basenie Morza Śródziemnego. Funkcja wojskowa Zakonu zakończyła się wraz z opuszczeniem Malty w roku 1798. Obecnie Zakon podtrzymuje i kultywuje swoją tradycję militarną.
Zakon Maltański prowadzi działalność charytatywną w kilkudziesięciu krajach. Prowadzi szpitale, centra medyczne, ambulatoria, domy pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także hospicja dla nieuleczalnie chorych. W wielu krajach maltańskie grupy wolontariuszy udzielają pierwszej pomocy, prowadzą działalność społeczną, ratowniczą i pomoc humanitarną, także na terenach objętych działaniami wojennymi oraz obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Najważniejsze misje humanitarne Zakonu dotarły do: Kosowa, Macedonii, Mozambiku, obszaru Wielkich Jezior w Afryce, Turcji, Salwadoru i Indii. Od ponad 40 lat Zakon intensywnie wspomaga walkę z trądem i AIDS w krajach Trzeciego Świata.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.