Nowy York: nagły wzrost kandydatów do seminarium po wizycie papieża
2008-04-29 00:00:00
Niedawna wizyta Benedykta XVI w USA, szczególnie w archidiecezji Nowego Jorku, spowodowała masowe zainteresowanie młodych mężczyzn wstąpieniem do miejscowego seminarium duchownego.
Do wizyty papieża seminarium św. Józefa w Nowym Jorku po raz pierwszy od 108 lat znalazło się w sytuacji, że na nowy rok akademicki nie zgłosił się żaden kandydat do stanu kapłańskiego. Po zakończeniu pielgrzymki Benedykta XVI karta się odwróciła i seminarium przeżywa oblężenie.
Ojciec Luke Sweeney, odpowiedzialny za powołania kapłańskie w archidiecezji powiedział w rozmowie z „New York Daily News”, że można to nazwać „pozytywnym tsunami”. Kapłan wyznał, że od tygodnia dziesiątki młodych mężczyzn pyta się o warunki przyjęcia do seminarium. Ponadto dziennie otrzymuje wiele maili, na które nie jest w stanie na bieżąco odpowiadać. – Sytuacja jest niewyobrażalna – stwierdził zakonnik.
Przez ostatnie lata seminarium stało na skraju upadku. Do stanu kapłańskiego przygotowuje się obecnie jedynie 23 kleryków na wszystkich latach, a liczba księży w archidiecezji w ostatnich 40. latach zmniejszyła się o połowę i wynosi 648 duchownych.
– Przed papieską pielgrzymką nikt nie interesował się studiami w seminarium, a teraz wszystko się zmieniło. Mieliśmy taką nadzieję, że papież przekona wielu, aby rozważyli swoje ewentualne powołanie do stanu kapłańskiego. Teraz widać, że faktycznie tego dokonał – powiedział o. Sweeney.
Benedykt XVI odwiedził nowojorskie seminarium św. Józefa w ramach swojej pielgrzymki do USA w sobotę 19 kwietnia. Tam papież spotkał się z 20 tysiącami amerykańskiej młodzieży i seminarzystów.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.